Az év első két hónapjában ismét kimagasló mértékben, 5 százalékkal emelkedtek a reálkeresetek a nemzetgazdaságban a KSH ma reggeli gyorstájékoztatója szerint. Ezzel több mint két éve folyamatosan növekednek a reálbérek Magyarországon.
A versenyszférában – a legalább 5 embert alkalmazó vállalkozásoknál – kiemelkedő, 66 ezres létszámbővülés ment végbe 2014 februárjához képest.
Nemzetgazdasági szinten a bruttó kereset 235 100, a nettó kereset pedig – családi kedvezmény nélkül – 154 000 forint volt január-februárban, ami a változatlan adórendszer következtében egyaránt 3,7 százalékos emelkedést jelent éves alapon. A családi kedvezményt is figyelembe véve a nettó keresetek átlagát 160 700 forintra becsüli a KSH.
A közfoglalkoztatás hatása nélkül a vállalkozásoknál 250 800, a költségvetési intézményeknél 236 900, míg a nonprofit szervezeteknél 228 600 forint volt a bruttó keresetek átlaga.
A fogyasztói árak átlagosan 1,2 százalékos csökkenése következtében a reálbérek növekedési üteme ennyivel meghaladta az év elején a nettó bérnövekedést. Így nemzetgazdasági szinten 5,0 százalékkal, míg a közfoglalkoztatás hatása nélkül 4,3 százalékkal növekedtek egy év alatt a reálkeresetek. A közfoglalkoztatással szűrt reálkereset növekedés a vállalkozási szférában 4,6 százalékos, a költségvetési szférában 3,4 százalékos, míg a nonprofit szektorban 3,7 százalékos volt január-februárban. Mindeközben a közfoglalkoztatásban résztvevők reálkeresete is emelkedett egy év alatt 2,8 százalékkal.
A versenyszféra béremelései és a csökkenő árak mellett a Kormány intézkedéseinek, úgymint a közszférában véghezvitt béremeléseknek, a munkát terhelő adók csökkentésének, a Munkahelyvédelmi Akciótervnek és az aktivitást ösztönző intézkedéseknek meghatározó szerepe van a reálbérek folyamatos növekedésében.
Czomba Sándor, a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) munkaerőpiacért és képzésért felelős államtitkára kedden az M1 aktuális csatornán a legfrissebb adatokat kommentálta: elsősorban a gazdasági növekedés van jótékony hatással a keresetekre.
Úgy fogalmazott, sikerült jól beállítani tavaly év végén a munkaadókkal és a munkavállalókkal való egyeztetés során a minimálbér és a garantált bérminimum növekedését, illetve az ajánlott béremelés is "visszaköszön" a statisztikákból, úgy, hogy a foglalkoztatás javul. A kedvező tendencia a következő időszakban is folytatódni fog.
A KSH által közölt részletes adatok megtalálhatóak a www.ksh.hu oldalon.
(Nemzetgazdasági Minisztérium/MTI)