Tovább folytatódik a reálbér-emelkedés Magyarországon a KSH ma reggel megjelent gyorstájékoztatója szerint. A nemzetgazdaságban a 2014. január-májusi időszakban a teljes munkaidőben foglalkoztatottak átlagos bruttó keresete 2,9 százalékkal volt magasabb az egy évvel korábbi időszakhoz képest.
Az áprilisi 4,2 százalékos emelkedést követően a reálbérek tovább nőttek májusban, amikor már 5 százalékkal voltak magasabbak az egy évvel ezelőttihez képest. A családi adókedvezmények, a növekvő bruttó bérek, az árak stagnálása, és így az egyre emelkedő reálbérek nagymértékben hozzájárulnak ahhoz, hogy a háztartások anyagi helyzete javuljon.
Az idei év első 4 hónapjában az átlagos bruttó kereset 232 300 forintot tett ki, azonban a májusi hónap adatai felfelé módosítják a statisztikát: a 2014. január–májusi időszakban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók átlagos bruttó keresete már 234 500 forint volt, vagyis átlagosan 2 200 forinttal többet kerestek a dolgozók.
Az év első 5 hónapját tekintve a vállalkozásoknál 250 900, míg a közszférában – közfoglalkoztatás nélkül - 234 700 forint volt a bruttó átlagkereset. A nemzetgazdasági szinten mért átlagos nettó kereset 2,9 százalékkal nőtt, ami így 153 600 forintot tett ki a 2014. január-májusi időszakot tekintve. A kormány által idén kiterjesztett családi kedvezményeket is figyelembe véve köszönhetően a nettó keresetek átlaga több ezer forinttal magasabbra, 160 400 forintra becsülhető a KSH szerint az év első öt hónapjában.
A versenyszférában legalább 5 embert alkalmazó vállalkozásoknál 44 ezerrel többen dolgoztak májusban, mint egy évvel azelőtt. Ekkora növekedés utoljára három éve volt tapasztalható hazánkban. A versenyszektor folyamatosan növekvő munkakereslete a gazdasági konjunktúra élénkülésének, a munkát terhelő adók csökkentésének, a Munkahelyvédelmi Akciótervnek, illetve az aktivitást ösztönző intézkedéseknek köszönhető.
A családok jólétének növelését célzó gazdaságpolitika, a foglalkoztatottak teljesítményére épülő gazdasági növekedés és a kedvező kamatkörnyezet teremtette vállalkozás ösztönzés képezi a tisztességes nemzeti gyarapodás fő motorját. A beérkezett adatok folytatódó dinamikus létszámbővülést és számottevő reálkereset emelkedést vetítenek előre.
(Nemzetgazdasági Minisztérium)