A tavaly novemberi hatéves bérmegállapodásnak köszönhetően több mint négy és fél éve töretlen a reálbérek emelkedése Magyarországon.
Az év első nyolc hónapjában a bruttó bérek átlagosan közel 44 százalékkal voltak magasabbak mint 2010 hasonló időszakában, ami jól mutatja a kormány intézkedéseinek pozitív hatását. 2017 első nyolc hónapjában 12,7 százalékkal emelkedtek a bruttó és nettó bérek is éves alapon, az alacsony inflációs környezetnek köszönhetően így 10 százalék feletti reálkereset-emelkedés következett be hazánkban. A magyar családok anyagi helyzete ezzel érdemben javul, ami tovább segíti a hazai fogyasztás emelkedését, ezáltal a gazdasági növekedést is.
A 10,1 százalékos reálbér-emelkedés egy átlagos magyar munkavállalónál több mint egyhavi plusz bért jelent az idei évben. A bruttó bérek január-augusztusban meghaladták a 290 ezer forintot, a nettó bérek a családi adókedvezményt is figyelembe véve pedig a 201 ezer forintot.
A versenyszférában január-augusztusban a bruttó és a nettó bérek átlagosan egyaránt 11,3%-kal nőttek az előző év azonos időszakához viszonyítva, ezen belül a fizikai dolgozók körében magasabb, 14,6%-os növekedés következett be. A közfoglalkoztatás hatásának kiszűrésével a közszférában a kormány folyamatos béremeléseinek következtében 13,8 százalékkal nőttek átlagosan a bérek, tehát folytatódott a közszférának a versenyszférához történő bérfelzárkózása.
A hatéves bérmegállapodásnak köszönhetően, ami a minimálbérek emelése mellett a munkáltatói adóterhek csökkentését is tartalmazza, a vállalkozásokat a tervezett 2 százalékponton felül további fél százalékpontos járulékcsökkentés is segíti jövőre. Ezzel a cégek összesen mintegy 200 milliárd forintos adócsökkentésben részesülnek, amit a Munkahelyvédelmi Akció kedvezményei tovább növelnek. A kormányzat várakozásai szerint a béremelkedés folytatódik, amit nagyban segít a kötelező legkisebb bérek további érdemi emelése és a munkáltatói adóterhek folytatódó mérséklése.
(Nemzetgazdasági Minisztérium)