A digitalizációs és automatizációs forradalom a készségek és a szaktudás fejlesztését teszi szükségessé a jövőre vonatkozóan, amit a kormány a Digitális Munkaerő Program keretében támogat – mondta Dr. Simon Attila István a Nemzetgazdasági Minisztérium és a Nemzetközi Munkaügyi Szervezet Budapesti Regionális Irodájának Tripartit ILO szemináriumán.
A munkaerőpiacért felelős helyettes államtitkár közölte, az a gazdaság tud fenntarthatóan versenyképes maradni a következő években, évtizedekben, amely a legrugalmasabb és a legképzettebb munkaerővel rendelkezik.
Tekintettel arra, hogy az átalakulás rövid időn belül meg fogja változtatni a munkaerőpiac szerkezetét és a munka természetét, a készségek és képesítések iránti igény is meg fog változni, és ez növelni fogja a munkavállalók folyamatos képzésének fontosságát – hangsúlyozta Dr. Simon Attila István.
Mint mondta, a digitális készségek megszerzése és folyamatos fejlesztése a munkaerőpiacra való belépés, és a munkahelyek megőrzésének egyik előfeltétele. Mivel a megfelelő szintű digitális készségekkel rendelkező munkavállalók rendelkezésre állása és az irántuk való kereslet közötti különbség egyre nő, a képzettségi szint nagymértékű növelésére van szükség a munkaerő minden szintjén – közölte a helyettes államtitkár.
Hozzátette: ugyanakkor az alkalmazkodni tudó, tanulni képes munkaerő a változás kulcsa, a kormányzat ennek megfelelően kiemelten kezeli a képzéseket, átképzéseket és a vállalatok egyre szélesebb körű bevonását is fontosnak tartja – tette hozzá. A résztvevők az ülésen az egyesülési szabadság és a szervezkedési jog védelméről szóló egyezmény kapcsán is egyeztettek.
(Nemzetgazdasági Minisztérium)