A kormány a munkaerőhiány enyhítésében a területi mobilitás ösztönzésére, valamint a képzésre összpontosít - mondta Cseresnyés Péter, a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) munkaerőpiacért és képzésért felelős államtitkára csütörtökön Budapesten.

Az államtitkár a Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara (BKIK) és az Országos Kereskedelmi Szövetség (OKSZ) szakmai fórumán kifejtette: a magyar gazdaságban egyszerre van jelen a munkanélküliség és a munkaerőhiány, a mintegy 300 ezer potenciális munkavállaló mellett 50-60 ezer üres állást tartanak nyilván. Ennek okai között a területi egyenlőtlenségeket, a képzettség és munkatapasztalat hiányát említette.

Felidézte, hogy a területi mobilitás ösztönzésére január 1-jétől a lakhatást és mobilitást könnyítő intézkedések lépnek életbe. A következő öt évben százmilliárdokat fordítanak arra, hogy a képzés megfelelő számban álljon rendelkezésre, a munkaadók belső képzést is indíthatnak. Folytatódik a munkahelyvédelmi akció, amelynek keretében több mint 900 ezer ember után vesznek igénybe járulékkedvezményt a foglalkoztatók - mondta.

Az államtitkár által ismertetett adatok szerint a kereskedelemben 0,9 százalék (öt-hat ezer) az üres álláshelyek száma a foglalkoztatottak számához képest, míg a vendéglátásban 1,1 százalék. Vannak azonban sokkal kedvezőtlenebb helyzetben lévő ágazatok, ugyanezen arány például az egészségügyben, szociális ágazatban 3,3, az IT-szektorban 2,8, a gazdasági szolgáltatásban 2,2 százalék.

(MTI)