Továbbra is kimagasló mértékben, 4,2 százalékkal emelkedtek a reálkeresetek 2015 első tizenegy hónapjában a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) ma reggeli gyorstájékoztatója szerint. Cseresnyés Péter munkaerőpiacért és képzésért felelős államtitkár budapesti sajtótájékoztatóján elmondta, ezzel 35 hónapja folyamatosan emelkednek a reálbérek hazánkban.
Az államtitkár továbbá ismertette, hogy a versenyszférában – a legalább 5 embert alkalmazó vállalkozásoknál – novemberben is nagymértékű, 57 ezres létszámbővülés ment végbe 2014 novemberéhez képest, ami az elsődleges munkaerőpiac számottevő élénkülését jelenti.
A politikus hozzátette: a reálbérek emelkedésében a versenyszféra béremelései mellett a közszférában megvalósult emelések is nagy szerepet játszanak. A kormány a magyar gazdaság teljesítményéhez és a költségvetés lehetőségeihez mérten, lépésről-lépésre emeli a közszféra béreit. Az államtitkár hangsúlyozta, hogy 2013 óta a pedagógusok bére minden évben nő, összesen átlagosan 50%-kal, a pedagógus béremelésre pedig már 236 milliárd forintot fordítottunk.
2015 januárjától novemberéig nemzetgazdasági szinten a bruttó kereset 245 500, a családi kedvezmény nélkül számított nettó kereset 160 800 forint volt, ami a változatlan adórendszer következtében egyaránt 4,1 százalékos emelkedést jelent éves alapon. A családi kedvezményt is figyelembe véve a nettó keresetek átlagát 167 600 forintra becsüli a KSH. A közfoglalkoztatás hatása nélkül a vállalkozásoknál 261 500, a költségvetési intézményeknél 253 500, míg a nonprofit szervezeteknél 236 000 forint volt a bruttó keresetek átlaga az első tizenegy hónapban. A fogyasztói árak átlagosan 0,1 százalékos csökkenése következtében a reálbérek növekedése az év első tizenegy hónapjában ismét meghaladta a nettó bérnövekedést.
Nemzetgazdasági szinten és a közfoglalkoztatás hatását beszámítva tehát 4,2 százalékkal, anélkül 4,4 százalékkal növekedtek ez idő alatt a reálkeresetek. A közfoglalkoztatással szűrt reálbér-emelkedés a vállalkozási szférában 4,0 százalékos, a költségvetési szférában 5,7 százalékos, a nonprofit szektorban pedig 2,9 százalékos volt január és november között. Mindeközben a közfoglalkoztatásban résztvevők reálkeresete is nőtt egy év alatt 2,2 százalékkal.
A vállalkozói szektor és a közszféra béremeléseinek, a továbbra is alacsony inflációnak és az évről-évre emelkedő minimálbérnek köszönhetően tartósan nőnek a reálbérek Magyarországon, ami nagyban hozzájárul a magyar gazdaság növekedéséhez. A beérkezett kiváló kiskereskedelmi adatok is azt jelzik, hogy a magyar családok anyagi helyzete folyamatosan javul.
A KSH által közölt részletes adatok megtalálhatóak a www.ksh.hu oldalon.
Az eseményen készült videó vágatlan változata letölthető a Sajtószobában.
(Nemzetgazdasági Minisztérium)