Nagyon jól szervezett a hatósági háttér Magyarországon a munkavédelem területén - mondta el a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) munkaerőpiacért felelős helyettes államtitkára az MTI-nek csütörtökön.

Simon Attila István a közelgő munkavédelmi világnap alkalmából tartott budapesti sajtótájékoztatót követően kiemelte: a NGM munkafelügyeleti főosztályán és a kormányhivatalokban dolgozó munkavédelemi szakemberek elsősorban a prevencióra, a figyelemfelhívásra fókuszálnak. A munkavédelem ugyanis tipikusan az a terület, ahol a megelőzésre kell helyezni a hangsúlyt, hogy munkáltatók és a munkavállalók egyaránt tisztában legyenek az elvárt körülményekkel - fogalmazott a helyettes államtitkár.

Simon Attila István a munkavédelmi ellenőrzések és bírságok jelenlegi rendszeréről úgy fogalmazott: szeretnék ezt a "csendőrös, poroszos habitust"  preventív szemléletre átalakítani.

A csütörtöki esemény az Európai Munkavédelmi Ügynökség (EU-OSHA) által indított "Egészséges munkahelyet minden életkorban" című kommunikációs kampány nyitó rendezvénye volt. Ez a 2016-17-re kiterjedő tematikus kampány az idősödő munkavállalók foglalkoztatási helyzetét állítja majd középpontba - közölte a helyettes államtitkár.

Az EU-OSHA által az MTI-nek csütörtökön eljutatott közlemény szerint Magyarországon az 55-64 éves korosztályban 32 százalékos a foglalkoztatottság, míg ez az arány Svédországban eléri a 70, Észtországba pedig a 60 százalékot.

Az 55-64 éves korosztály foglalkoztatási mutatóit kizárólag a rendszerbe beépített ösztönzőkkel lehet javítani, például olyan pályázatok kiírásával, amelyben a munkáltató azért kap bér, vagy bérjellegű támogatást, ha védett korosztályba tartozó munkavállalót foglalkoztat - ismertette Simon Attila István. Az országban egymás mellett létezik a munkanélküliség és a munkaerőhiány, részben azért mert a munkaadók az idősebb és tapasztaltabb munkavállalók helyett sokkal szívesebben foglalkoztatnak 30-40 éveseket. A helyzet változtatása érdekében a munkáltatók szemléletváltásra is szükség van - tette hozzá.

Az EU-OSHA közleményében arra is rámutatott, hogy 2030-ra az európai munkavállalók 30 százalékát az idősödő munkavállalók teszik majd ki, ezért munkaképességük megőrzése a gazdaság fenntarthatóságának egyik legfontosabb alapfeltétele.

A kampány azért indult, hogy a munkáltatók, a munkavállalók és a foglalkoztatás egészségügyi dolgozók közösen dolgozzanak ki olyan jó gyakorlatokat, amelyek révén megtartható az idősödő dolgozók munkaképessége - fogalmazott Simon Attila István.

(MTI)