A szakképzési rendszer átalakításának egyik legfontosabb célja, hogy a megszerzett végzettség ne csak papíron, hanem a valóságban is alkalmassá tegyen a szakma művelésére.
Ezt a szándékot a szakmaszerkezeti döntésről szóló kormányrendelet is jól tükrözi. A tervezett képzési irányok, keretszámok a társadalmi egyeztetés keretében már tavaly szeptemberben ismertté váltak.
A napokban megjelent sajtóhírekkel ellentétben, nem okoz problémát a szakképző iskolák esetében a képzési irányok és a keretszámok változása. Azok ugyanis csak kis mértékben módosultak, megyei összesítésben pedig a korábbiaknál kedvezőbb irányba változtak.
Több szakképző iskola viszont a társadalmi egyeztetésen megismert tervezettől eltérő, azt meghaladó mértékben, felesleges kockázatot vállalva tervezte meg a felvételi keretszámait és fogadta a tanulói jelentkezéseket. A tanulókat azonban emiatt nem érheti hátrány, mert képzésük más, a jelentkezési lapjukon másodikként, harmadikként megjelölt szakképző intézményben megvalósulhat. (Az állami és az egyházi fenntartású szakképző intézmények többségében nincs ilyen probléma.) Azon szakképző intézmények számára, amelyek az előzetes egyeztetésekhez képest kedvezőbb helyzetbe kerültek, mert új szakmák indítására kaptak lehetőséget, a kormány a vonatkozó szabályok és határidők ideiglenes módosításával megteremti a lehetőséget a felvételi eljárásba történő bekapcsolódásra és a kapott új képzési lehetőségek keretszámainak feltöltésére.
Ehhez kapcsolódóan az érintett szakokra jelentkező tanulóknak is lehetőségük lesz az eredeti továbbtanulási szándékuk és jelentkezésük megváltoztatására. A megváltozott felvételi lehetőségekről, valamint az iskolák és a szülők ezzel összefüggő teendőiről az Oktatási Hivatal honlapján közzétett tájékoztató segíti az iskolákat, amelyet elektronikus úton közvetlenül is megkaptak.
(Nemzetgazdasági Minisztérium)