A kormány az Otthonteremtési Programot azért tartja kiemelten fontos feladatnak, mert a gazdasági növekedés ösztönzésén túl olyan hosszú távú társadalompolitikai célkitűzések megvalósításához járulhat hozzá, mint a kedvezőtlen demográfiai trend megfordítása, illetve a szakképzett munkaerő itthon tartása. 10 ezerrel több új lakás megépítése 200-240 milliárd Ft új beruházást generálhat, mely jelentős gazdasági növekedést eredményezhet, valamint 15 ezer fővel közvetlenül növelné a foglalkoztatást.

A Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálat decemberben közel 17 ezer fő olyan álláskeresőről rendelkezett információval, akik az építőipar területén kívántak elhelyezkedni az országban. Emellett az elmúlt években több intézkedés is született a munkaerőhiány kezelésére és a szakképzési rendszer e területen történő továbbfejlesztésére.

A 2015. július 1-én az NGM-hez átkerült szakképző iskolák keretében folyó építőipari képzések során kiemelt létszámban képeznek kőművest és hidegburkolót, festőt, díszítőt, mázoló tapétázót, ácsot, valamint magasépítő technikust. A 2014/2015-ös tanévben több, mint 15 ezer tanuló kezdte meg a tanulmányait az építőiparhoz kapcsolódó szakképesítésekben.

Mivel többségében hiányszakmákról van szó, ösztöndíjban is részesülnek a fenti szakmákban tanulók. További tanulói létszámnövekedést okozhat, hogy 2015 szeptemberétől a második ingyenes szakképesítés megszerzésére külön forrásokat biztosítottunk felnőttoktatás keretében.

Az Otthonteremtési Program elindulása tovább segíti a gazdaság, ezen belül az építőipar növekedését, valamint a foglalkoztatás bővüléséhez is hozzájárul majd.

(Nemzetgazdasági Minisztérium)