Magyarországon csökkent a legnagyobb mértékben a nők munkanélkülisége idén a többi uniós tagállamhoz képest - közölte a kormányszóvivő a Richter Gedeon Nyrt.-nél, a munkahelyvédelmi akciótervről tartott sajtótájékoztatón.
Kurucz Éva elmondta: a mutató Magyarországon 7,7 százalékot tesz ki, szemben a 10 százalékos uniós átlaggal.
Kiemelte, hogy a kormány külön figyelmet fordít a nők foglalkoztatottságára, a munkahelyvédelmi akciótervben járulékkedvezményekkel ösztönzi a munkaadókat arra, hogy alkalmazzák a gyermekgondozási szabadságról visszatérőket. Hozzátette: 117 ezren éltek a nők számára biztosított, 40 év munkaviszony utáni nyugdíjba vonulás lehetőségével.
Emlékeztetett: a kormány által 2010-ben kitűzött célnak, a munkaalapú társadalom megteremtésének megfelelően négy év alatt több mint 400 ezer új munkahely jött létre az országban. A munkanélküliség ezzel párhuzamosan folyamatosan csökkent, a kormányváltás óta több mint 4 százalékkal, most 7,1 százalékon áll - mondta.
A munkahelyvédelmi akciótervvel több mint 800 ezer ember foglalkoztatásához nyújtott segítséget a kormány, 2014 októberéig több mint 200 milliárd forint maradt a munkáltatóknál – ismertette a kormányszóvivő.
Kurucz Éva kitért arra, hogy a Richter Gedeon több mint 1300 embert foglalkoztat valamilyen államilag támogatott program keretében, ami szép példája a nők foglalkoztatásának és az új munkába állást segítő programok igénybevételének.
Czomba Sándor, a Nemzetgazdasági Minisztérium szakképzésért és munkaerőpiacért felelős államtitkára kiemelte: a munkahelyvédelmi akció lényege, hogy a különösen veszélyeztetett csoportok, az 55 év felettiek és a 25 év alattiak, illetve szakképzetlen munkaerő foglalkoztatása esetén a munkaadó járulékkedvezményt vehet igénybe. A kedvezmény átalában 50 százalékos mértékű szociális hozzájárulást – szocho - jelent, azaz 14,5 százalékot a 28 helyett. Forintosítva egy három éves időtartamra vetítve több mint 400 ezer forint marad a munkaadónál.
Az új belépők – többek között a pályakezdő fiatalok, a gyes-ről vagy gyed-ről visszatérők - alkalmazása esetén még nagyobb a kedvezmény mértéke – ismertette az államtitkár. Ekkor két évig teljes szocho-mentesség jár a munkaadónak, a harmadik évben fél szocho, ami összesen több mint 840 ezer forint támogatás a munkáltatónak. Ezt a támogatást a gyes-ről és gyed-ről visszatérők részére öt évre meghosszabbították – tette hozzá.
Új szabály, hogy 2015-től, a teljes munkaidő mellett, a részmunkaidős foglalkoztatásnál is érvényesíthető a bruttó 100 ezer forintos jövedelemhatár a kisgyermekes szülők foglalkoztatása esetében – mondta Czomba Sándor.
Kiemelte: a rugalmas foglalkoztatás elterjesztése elsősorban a nők munkához jutását kívánja segíteni. 2014. harmadik negyedévében 1,9 millió nőnek volt munkája, ami a rendszerváltozás óta a legmagasabb érték, míg a női munkanélküliségi ráta 8 százalék alá esett 10,5 százalékról. A részmunkaidőben, rugalmasan foglalkoztatott nők száma 2010-2013 között 141 ezerről 168 ezerre nőtt – tette hozzá Czomba Sándor.
Bogsch Erik, a Richter Gedeon vezérigazgatója elmondta, hogy a vállalat mintegy ötezer munkavállalójának több mint fele nő, akik átlagosan 14 évet töltenek a cégnél. Ez vélekedése szerint Magyarországon a legstabilabbnak mondható.
Elmondta, hogy a gyes-ről és a gyed-ről visszatérők 90 százaléka újból el tud helyezkedni a cégnél. A nők kétharmada rugalmas munkaidőben dolgozik, a vezetők kötetlen munkaidőben, így jobban össze tudják egyeztetni a munkát és a családot – jegyezte meg.
Bogsch Erik az MTI kérdésére elmondta: összesen közel ezer 25 év alatti és 55 év feletti munkavállaló dolgozik a vállalatnál, évente 80-100 pályakezdő diplomást vesznek fel. Hozzátette: a Richterben nyugat-európai munkakörülményeket tudnak teremteni, ami kell ahhoz, hogy itthon tudják tartani a fiatalokat.
A videó letölthető a kormany.hu sajtószobájában.
(MTI)