3,9 százalékkal emelkedtek a reálkeresetek a nemzetgazdaságban. Ezzel két és fél éve folyamatosan emelkednek a reálbérek. A versenyszférában – a legalább 5 embert alkalmazó vállalkozásoknál – júniusban 45 ezres létszámbővülés ment végbe 2014 júniusához képest.

Nemzetgazdasági szinten a bruttó kereset 243 200, a családi kedvezmény nélkül számított nettó kereset 159 300 forint volt január-júniusban, ami a változatlan adórendszer következtében egyaránt 3,5 százalékos emelkedést jelent éves alapon. A családi kedvezményt is figyelembe véve a nettó keresetek átlagát 166 100 forintra becsüli a KSH. A közfoglalkoztatás hatása nélkül a vállalkozásoknál 261 300, a költségvetési intézményeknél 242 600, míg a nonprofit szervezeteknél 232 400 forint volt a bruttó keresetek átlaga az első félévben.

A fogyasztói árak átlagosan 0,4 százalékos csökkenése következtében a reálbérek növekedése az év első hat hónapjában is meghaladta a nettó bérnövekedést. Így nemzetgazdasági szinten 3,9 százalékkal, míg a közfoglalkoztatás hatása nélkül 3,8 százalékkal növekedtek ez idő alatt a reálkeresetek. A közfoglalkoztatással szűrt reálbér-növekedés a vállalkozási szférában 4 százalékos, a költségvetési szférában 3,3 és a nonprofit szektorban pedig 2,6 százalékos volt január-júniusban. Mindeközben a közfoglalkoztatásban résztvevők reálkeresete is emelkedett egy év alatt 3,2 százalékkal.

A kedvező inflációs környezetnek, az évről évre folyamatosan emelkedő minimálbérnek, a vállalkozásoknál és a közszférában történt béremeléseknek köszönhetően tartósan nőnek a reálkeresetek hazánkban, ami továbbra is nagymértékben javítja a magyar családok anyagi helyzetét.

A KSH által közölt részletes adatok megtalálhatóak az oldalon.

(Nemzetgazdasági Minisztérium)