4,2 százalékkal emelkedtek a reálkeresetek 2015 első tíz hónapjában a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) ma reggeli gyorstájékoztatója szerint. Ezzel 34 hónapja töretlenül emelkednek a reálbérek hazánkban. A versenyszférában emellett – a legalább 5 embert alkalmazó vállalkozásoknál – 2015 szeptemberében is nagymértékű, 55 ezres létszámbővülés ment végbe 2014 októberéhez képest.
Ez év januárjától októberig nemzetgazdasági szinten a bruttó átlagkereset 243 600 forint, a családi kedvezmény nélkül számított nettó átlagkereset 159 500 forint volt, ami a változatlan adórendszer következtében 4,0 százalékos emelkedést jelent az előző év azonos időszakához képest. A családi kedvezményt is figyelembe véve a nettó keresetek átlagát 166 400 forintra becsüli a KSH.
A bruttó keresetek átlaga 2015 első tíz hónapjában – a közfoglalkoztatás hatása nélkül - a vállalkozásoknál 259 500 forint, a költségvetési intézményeknél 251 000 forint, míg a nonprofit szervezeteknél 235 200 forint volt, míg a reálbérek a vállalkozási szférában 3,9 százalékkal, a költségvetési szférában 5,4 százalékkal, a nonprofit szektorban pedig 3 százalékkal emelkedtek. Mindeközben a közfoglalkoztatásban résztvevők reálkeresete is nőtt egy év alatt 2,4 százalékkal. Nemzetgazdasági szinten tehát ez idő alatt a közfoglalkoztatás hatását beszámítva tehát 4,2 százalékkal, anélkül 4,3 százalékkal növekedtek a reálkeresetek.
A fogyasztói árak átlagosan 0,2 százalékos csökkenése következtében a reálbérek növekedése az év első tíz hónapjában ismét meghaladta a nettó bérnövekedést.
A kormány intézkedéseinek, úgymint a munkát terhelő adók csökkentésének, a közszférában végrehajtott béremeléseknek, a Munkahelyvédelmi Akciótervnek, az aktivitást ösztönző intézkedéseknek, az inflációmentes környezetnek és a 2013-ban bekövetkezett növekedési fordulatnak meghatározó szerepe van a reálbér növekedésében. A magyar reformoknak köszönhetően pedig – a gazdaság bővülésével párhuzamosan – további reálbér-emelkedés valószínűsíthető.
A KSH által közölt részletes adatok megtalálhatóak a www.ksh.hu oldalon.
(Nemzetgazdasági Minisztérium)