A szakképzés jövőjéről egyeztettek a Nemzetgazdasági Minisztérium, illetve a magyar és nemzetközi gazdasági kamarák és munkaadói képviseletek tagjai Budapesten. A tanácskozás legfőbb célja, hogy a rendszeres konzultáció révén erősödjön a kapcsolat a szakképzési és felnőttképzési szakterület és a gazdasági szféra képviselői között.

Cseresnyés Péter köszöntőjében kiemelte, hogy a rekord alacsony, 4,1%-os munkanélküliség mellett a munkaerőhiány új képzési, átképzési igényeket generál a munkavállalók körében, és szükségessé teszi a vállalati belső továbbképzések rendszerének felfuttatását is. A gazdasági tárca a munkaerő-képzési igények hatékonyabb kielégítése érdekében negyedévenkénti kerekasztal fórumot kezdeményez a gazdasági kamarákkal. Az új egyeztetési fórum illeszkedik abba a törekvésbe, hogy a gazdaság szereplői közvetlenebb módon tehessenek javaslatokat a szakképzési és felnőttképzési rendszer intézkedéseire – közölte az államtitkár.

Pölöskei Gáborné szakképzésért és felnőttképzésért helyettes államtitkár előadásában ismertette a szakterület vállalatok körében végzett felmérésének tanulságait. Eszerint a cégek több mint kétharmada bővítésben gondolkodik, és az új állásokba pedig továbbra is a középfokú szakképzettséggel rendelkezőket keresik legnagyobb számban. Mindemellett jelentős saját forrást fordítanak a vállalkozások saját dolgozóik képzésére, melyet a kormányzat hamarosan uniós forrásokkal fog támogatni. A helyettes államtitkár tájékoztatást adott az elemzések nyomán tervezett várható jogszabály-módosításokról, melyek rugalmasabbá és könnyebben hozzáférhetővé teszik a képzést a felnőttek számára.

A gazdasági kamarák üdvözölték a kezdeményezést, és válaszukban méltatták, hogy a képzések tartalmi fejlesztésére létrejövő Ágazati Készségtanácsokban megkezdődött munkálatokról kedvező visszajelzést kaptak tagvállalataik köréből. A soron következő üléseken a vállalati helyszínű duális képzés továbbfejlesztéséről kívánnak egyeztetni a felek.

A fórumra meghívást kapott a honi vállalkozásokat képviselő Magyar Kereskedelmi és Iparkamara, valamint a Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetsége. A nemzetközi vállalatok képviseletében pedig a már állandó partnernek tekintett Német-Magyar Ipari és Kereskedelmi Kamara, valamint az Amerikai Kereskedelmi Kamara mellett első ízben a brit, francia, olasz, svájci, kanadai, svéd kamarák magyarországi képviselői is részt vettek.

(Nemzetgazdasági Minisztérium)