Megnyugodni látszanak a kedélyek a szakképzés komplex ágazati érettségi vizsgája körül, bár az újdonságtól való félelmet azért nem lehet megúszni – véli Pölöskei Gáborné. A Nemzetgazdasági Minisztérium helyettes államtitkára lapunknak elmondta: több tájékoztató, a tanárokat a vizsgára felkészítő továbbképzés indult, amelyeken a vizsgázásnál leghasznosabb információk kerülnek a középpontba. Mint fogalmazott, azon vannak, hogy mindezek eljussanak a diákokhoz is.
Korábban jogsértőnek találta az oktatásügyi ombudsman, hogy négy hónappal az érettségi előtt derült ki, mit fognak pontosan számon kérni a szakképzésben tanulóktól az ötödik érettségi tárgyból. Pölöskei Gáborné, a szakképzésért és felnőttképzésért felelős helyettes államtitkár lapunknak elmondta, hogy folyamatos a kommunikáció az iskolák vezetőivel ezen a téren, a helyzetet továbbképzéssel és tájékoztatással támogatják. A tanulási nehézséggel vagy sajátos nevelési igénnyel küzdő tanulók pedig megkapják az őket megillető felmentéseket a komplex ágazati vizsgák esetében is, ebben nincs változás.
– Azt, hogy komplex ágazati érettségi vizsga lesz, lehetett tudni. Azok a diákok, akik most érettségiznek, amikor beiratkoztak a kilencedik osztályba, pontosan tudták, hogy mi várható. Az érettségivizsga-szabályzatot és -követelményrendszert természetesen inkább a tanárok olvassák, de ez is elkészült időben. Vagyis arról van szó, hogy a már ismert tananyagból készíti fel a gyerekeket a tanár. A korábbi szabályozás szerint csak emelt szinten lehet komplex ágazati vizsgát tenni. Sokan tolmácsolták félelmüket a minisztériumnak ezzel kapcsolatban, ezért a nyári időszakban az emelt szint mellett középszintű átdolgozások is születtek. 2016 szeptemberét már úgy kezdték el az iskolák, hogy tudták, középszintű érettségire is lesz lehetőségük. Fontos hangsúlyozni, hogy nem nehezítés, hanem könnyítés történt a rendszerben – magyarázta a helyettes államtitkár.
Lapunk kérdésére, hogy mégis mi okozza a félelmet, Pölöskei Gáborné elmondta: érthető módon leginkább az újdonságtól félnek az oktatás szereplői. – Magam is kérdeztem igazgatóktól, hogy sikerült-e felkészíteni a gyerekeket. Azt az információt kaptam, hogy nem lesz probléma, de mint minden újdonságtól, ettől is tartanak kissé. Ennek kompenzálására szerveztünk továbbképzéseket, amelyeken a felkészítő, vizsgáztató tanárok tájékoztatásakor a leghasznosabb információk kerülnek a középpontba, és azon vagyunk, hogy mindezek eljussanak a diákokhoz is – fogalmazott a helyettes államtitkár.
(magyaridok.hu)