Szakmai szemináriumot tartottak „Az ILO nemzetközi munkaügyi standardok szerepe” címmel az NGM Munkaerőpiacért és Képzésért felelős Államtitkársága és a Nemzetközi Munkaügyi Szervezet (ILO) budapesti irodájának közös szervezésében.
A szemináriumon a magyar kormány, a szociális partnerek, illetve az ILO és az Európai Bizottság képviselői eszmecserét folytattak az ILO működésével és az ILO jogi normáival kapcsolatos magyarországi és nemzetközi tapasztalatokról, kihívásokról.
Dr. Modori László munkaerőpiacért felelős helyettes államtitkár hangsúlyozta, hogy az ILO tevékenysége kiemelkedő jelentőségű az alapvető munkavállalási jogok és a munkakörülmények szabályozása terén. Kiemelte, hogy Magyarország aktívan részt vesz az ILO normáinak kidolgozásában, továbbá annak szükségességét, hogy ezek a normák a szervezet minden tagországában hozzájáruljanak a munkavállalók és munkáltatók helyzetének javításához nemzetközi és nemzeti szinten egyaránt.
Cleopatra Doumbai-Henry, az ILO nemzetközi munkaügyi normákért felelős részlegének igazgatója érdekfeszítő és tartalmas, számos gyakorlati példával illusztrált előadásban mutatta be az ILO normaalkotási folyamatát. Rámutatott, hogy az ILO egyezmények elfogadása és hatékony végrehajtása hozzájárulnak a munka világának jobb kormányzásához.
Kép letöltése
Heinz Koller az ILO európai és közép-ázsiai területi irodájának igazgatója beszédében méltatta Magyarország és az ILO közötti jó kapcsolatokat és a hatékony együttműködést. A budapesti ILO iroda fontosságát hangsúlyozva megerősítette, hogy az európai régióban működő egyik regionális irodája továbbra is Budapesten marad.
Thomas Bender az Európai Bizottság képviseletében hangsúlyozta, hogy az Európai Unió aktívan támogatja az alapvető jogok érvényesülését a munkahelyeken, illetve az ILO egyezmények ratifikálását és tényleges végrehajtását nemcsak az EU tagállamaiban, hanem a tagjelölt és szomszédos országokban, továbbá a partnerországokban is. Heinz Koller úrral egyetemben megerősítette, hogy a két szervezet a működésükben lévő átfedések ellenére nem konkurál egymással, hanem ösztönzőleg hatnak a másik tevékenységére, elősegítve a közös célok megvalósítását.
Kép letöltése
Az évente megrendezett szeminárium-sorozat jó alkalmat teremt arra, hogy szorosabbá tegyük az együttműködést az ILO-val, a szociális partnerekkel, és más szereplőkkel, valamint hasznos gyakorlati segítséget nyújt a közös munkához. A rendezvény a résztvevők visszajelzései alapján rendkívül érdekes és hasznos volt, így nagyon sikeresnek mondható. A jövőben is tervezzük az ILO budapesti irodájával együttműködve hasonló nemzetközi rendezvények lebonyolítását.
(Nemzetgazdasági Minisztérium)