Továbbra is jelentős mértékben, 7,4 százalékkal emelkedtek a reálkeresetek a nemzetgazdaságban 2016 első hét hónapjában, a KSH ma reggeli gyorstájékoztatója szerint. Ezzel több mint 3 és fél éve tart a reálbérek töretlen növekedése Magyarországon. A versenyszférában – a legalább 5 embert alkalmazó vállalkozásoknál – nagymértékű, közel 65 ezres létszámbővülés ment végbe 2015 júliusához képest.

2016 első hét hónapjában nemzetgazdasági szinten a bruttó kereset 257 900, a családi kedvezmény nélkül számított nettó kereset 171 500 forint volt. A családi kedvezményt is figyelembe véve a nettó keresetek átlagát 178 600 forintra becsüli a KSH.

A közfoglalkoztatás hatása nélkül a vállalkozásoknál 274 800, a költségvetési intézményeknél 269 100, míg a nonprofit szervezeteknél 247 200 forint volt a bruttó keresetek átlaga idén január-júliusban. Nemzetgazdasági szinten és a közfoglalkoztatás hatását beszámítva tehát 7,4 százalékkal, anélkül 8 százalékkal növekedtek ez idő alatt a reálkeresetek. A közfoglalkoztatással szűrt reálbér-emelkedés mindhárom szektorban kiemelkedő mértékű, így a vállalkozási szférában 6,7 százalékos, a költségvetési szférában 11,6 százalékos, a nonprofit szektorban pedig 6,9 százalékos volt az első hét hónapban.

A folyamatos béremeléseknek, a továbbra is kedvező inflációs környezetnek és az évről-évre emelkedő minimálbérnek köszönhetően immár több mint 3 és fél éve nőnek a reálbérek Magyarországon. A töretlenül emelkedő reálbérek jól tükrözik, hogy a magyar reformok működnek, a beérkezett makrogazdasági adatok pedig további reálkereset-emelkedést vetítenek előre.

(Nemzetgazdasági Minisztérium)