Azok a diákok, akik ilyen szakmát tanulnak, tanulmányi ösztöndíjat kapnak. Keresettek többek között az ács, asztalos, épület- és szerkezetlakatos, hegesztő, kőműves és hidegburkoló, női szabó, szerszámkészítő, szociális gondozó és ápoló, vájár, villanyszerelő szakmák.

Odrobina László, a Nemzetgazdasági Minisztérium szakképzésért és felnőttképzésért felelős helyettes államtitkára a Kossuth Rádió Napközben című műsorában azt mondta, hogy a kormány évente rendeletben határozza meg azokat a szakmákat, amelyek kitüntetett figyelmet kapnak. Megjegyezte, hogy nem csupán a gazdaság érdekében, hanem a diákok érdekében is szükség van erre, akik a képzés elvégzését követően azonnal munkát kapnak. Ez a duális képzés lényege – mondta. A gazdaság mindig változik, ezért igyekeznek az iskolarendszerű szakképzést irányítani. A cél, hogy minél több diák jelentkezzen a szakiskolákba, hiszen a szakma mellett továbbtanulási lehetőségük is van – tette hozzá az államtitkár. A három éves szakiskolai képzést követően további két év tanulással lehet érettségit szerezni, tehát három plusz két éves képzés alatt először szakmát, majd érettségit szereznek a tanulók. További cél gyakorlat orientáltabbá tenni a szakközépiskolai képzést is. Az érettségivel együtt egy kétkezi szakmára képesítő bizonyítványt is kapnának a jövőben a diákok.

Szatmáryné Jahl Angéla, a BKIK Pest Megyei Fejlesztési és Képzési Bizottság elnöke megjegyezte, hogy több mint nyolcezer gazdálkodó szervezet vesz részt országosan a szakképzésben. Elmondta, hogy különösen nagy a kereslet a hiányszakmákban. A Fejlesztési Bizottság egyik legfontosabb feladata, hogy közvetlenül a gazdálkodó szervezetektől szerezzen információkat a hiányszakmák meghatározásához. Hozzátette, hogy a kormány egy pozitív ösztöndíjrendszert alakított ki a szakképzési rendszerben, amelynek mértéke nem az iskolától függ, hanem törvényben meghatározott. Tízezer forint az alap, a felső határ, amit 4,5 feletti átlagért lehet kapni, már harmincezer forint havonta – fűzte hozzá. Ezen felül kapja a diák még azt az összeget, amit a szakmunkás szerződése biztosít számára, így akár havonta ötvenezer forintot is „kereshetnek” a tanulók, már a képzési idő alatt. Megjegyezte, hogy szeptembertől kamarai garanciavállalás van, tehát a kamarák fogják előzetesen minősített képzőhelyekre kihelyezni a diákokat. A kamara évek óta pályaorientációt végez - mondta.

(Nemzetgazdasági Minisztérium)