40 milliárd forinttal több marad a vállalkozásoknál
Szeptemberben is kétszámjegyű reálbér-növekedés következett be Magyarországon, az év első kilenc hónapjában pedig 10,2 százalékkal emelkedtek a reálkeresetek legfőképp a hatéves bérmegállapodás hatására. Így már 57 hónapja töretlen a reálbérek emelkedése, és önmagában a 2017-ben bekövetkezett növekedés a magyar családok számára éves szinten több mint egy havi többletfizetést jelent.

Emellett teljesült a bérmegállapodás fontos pontja, ezért újabb fél százalékponttal csökken a szociális hozzájárulási adó mértéke 2018. január 1-től, amit az Országgyűlés már el is fogadott. Ezzel összesen mintegy 200 milliárd forinttal csökkennek jövőre a vállalkozások adóterhei.

2017 első kilenc hónapjában 12,8 százalékkal emelkedtek a bruttó és nettó bérek is, az alacsony inflációs környezetnek köszönhetően így 15 éve nem látott reálkereset-emelkedés következett be hazánkban. Az év első kilenc hónapjában a nettó bérek átlagosan több mint 50 százalékkal voltak magasabbak, mint 2010 hasonló időszakában, ami egyértelműen a polgári kormány intézkedéseinek köszönhető. A bruttó bérek így meghaladták a 290 ezer forintot, a nettó bérek a családi adókedvezményt is figyelembe véve pedig a 201 ezer forintot.

A versenyszférában január-szeptemberben a bruttó és a nettó bérek átlagosan egyaránt 11,3%-kal nőttek az előző év azonos időszakához viszonyítva, ezen belül a fizikai dolgozók körében magasabb, 14,6%-os növekedés következett be. A közfoglalkoztatás hatásának kiszűrésével a közszférában a kormány életpályamodelljeinek, ezzel párhuzamosan a folyamatos béremeléseinek következtében 13,9 százalékkal nőttek átlagosan a bérek, tehát folytatódott a közszférának a versenyszférához történő bérfelzárkózása. A hatéves bérmegállapodás, ami a legkisebb bérek érdemi emelése mellett a munkáltatói adóterhek nagyarányú csökkentését is tartalmazza, a kormányzati várakozásoknak megfelelően alakul. A folytatódó béremelések pedig tovább segíthetik a bérfelzárkózást, ami a magyar gazdasági növekedés számára is elengedhetetlen.

(Nemzetgazdasági Minisztérium)