Az év első kilenc hónapjában továbbra is kimagasló mértékben, 4,2 százalékkal emelkedtek a reálkeresetek a nemzetgazdaságban a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) ma reggeli gyorstájékoztatója szerint. Ezzel 33 hónapja töretlenül emelkednek a reálbérek hazánkban. A versenyszférában – a legalább 5 embert alkalmazó vállalkozásoknál – szeptemberben is nagymértékű, 47 ezres létszámbővülés ment végbe 2014 szeptemberéhez képest.

Ez év januárjától szeptemberig nemzetgazdasági szinten a bruttó kereset 243 000, a családi kedvezmény nélkül számított nettó kereset 159 200 forint volt, ami a változatlan adórendszer következtében egyaránt 3,9 százalékos emelkedést jelent éves alapon. A családi kedvezményt is figyelembe véve a nettó keresetek átlagát 166 000 forintra becsüli a KSH.

A közfoglalkoztatás hatása nélkül a vállalkozásoknál 259 500, a költségvetési intézményeknél 248 200, míg a nonprofit szervezeteknél 235 100 forint volt a bruttó keresetek átlaga az első kilenc hónapban. A fogyasztói árak átlagosan 0,3 százalékos csökkenése következtében a reálbérek növekedése az év első kilenc hónapjában ismét meghaladta a nettó bérnövekedést. Nemzetgazdasági szinten és a közfoglalkoztatás hatását beszámítva tehát 4,2 százalékkal, anélkül 4,3 százalékkal növekedtek ez idő alatt a reálkeresetek. A közfoglalkoztatással szűrt reálbér-emelkedés a vállalkozási szférában 4 százalékos, a költségvetési szférában 4,9 százalékos, a nonprofit szektorban pedig 3,5 százalékos volt január és szeptember között. Mindeközben a közfoglalkoztatásban résztvevők reálkeresete is nőtt egy év alatt 2,7 százalékkal.

A magyar gazdaság folyamatos bővülésének, a vállalkozásoknál és a közszférában megvalósuló béremeléseknek, az alacsony inflációnak, a Munkahelyvédelmi Akciónak köszönhetően folyamatosan nőnek a reálbérek Magyarországon. A korábbi időszak makroadatai is további reálbér-emelkedést vetítenek előre, ami kedvezően hat a magyar családok anyagi helyzetére, ezáltal az életszínvonal növekedésére. Az eddigi pozitív gazdasági adatok és az előrejelzések is egyértelműen bizonyítják azt, hogy a magyar reformok működnek.

A KSH által közölt részletes adatok megtalálhatóak a www.ksh.hu oldalon.

(Nemzetgazdasági Minisztérium)