Állandó és folyamatos növekedési pályára állt a magyar gazdaság – nyilatkozta Tállai András, a Nemzetgazdasági Minisztérium parlamenti államtitkára a közszolgálati televízió Ma reggel és a Kossuth rádió 180 perc című műsorában.
A tárca miniszterhelyettese a vártnál sokkal kedvezőbb GDP-adatokat kommentálva elmondta, a válság időszaka lezárult – köszönhető a kormány gazdasági életet érintő átfogó intézkedéseinek.
A politikus a kiemelkedő, 3,4%-os GDP-növekedés kapcsán kifejtette: a kormány 2010 óta tartó következetes politikájának köszönhető, hogy a 2008-as válságot követően magyar gazdaságot sikerült növekedési pályára állítani. Az egész Európai Unióban csupán két ország tudott 3% fölötti gazdasági növekedést produkálni 2014-ben – hívta fel a figyelmet Tállai András, hozzátéve: Magyarország gazdasága 3,4%-os, Lengyelországé pedig 3,1%-os növekedést ért el.
Kérdésre válaszolva Tállai András elmondta: az általánosan jól teljesítető magyar gazdaság ágazatai közül kiemelkedő teljesítmény nyújtott az ipar, a mezőgazdaság, valamint az idegenforgalom és a turizmus. Az államtitkár hozzátette: a rezsicsökkentésnek, az infláció lassulásának, a benzinárak csökkenésének, valamint a reáljövedelmek emelkedésének köszönhetően a fogyasztás is nőtt 2014-ben, a kiskereskedelmi forgalom 5%-kal bővült.
Tállai András úgy véli: bizakodással tekinthetünk a jövő felé: az első negyedév adatai alapján dönt arról a tárca, hogy módosítja-e az idei 2,5%-os előrejelzést. A kormány egyik legfontosabb feladata, hogy az unióból érkező forrásokkal is elsősorban a gazdaságot támogassa, hogy új munkahelyek kialakításával segítse a magyar családok megerősödését.
– Jó hír, hogy már öt operatív programot jóvá is hagyott az Európai Uniót – fogalmazott Tállai András –, és ebből háromért (TOP, VEKOP, GINOP) a Nemzetgazdasági Minisztérium felel.
A tárca politikai államtitkára úgy véli, rövid időn belül felminősítik a magyar gazdaságot. Tállai András szerint ennek elsősorban a nemzetközi pénz- és üzleti világ felé szánt üzenet szempontjából van jelentősége. A nyugati hitelminősítők várható döntése a külföld felé is jelezné, hogy Magyarországon a gazdasági válság időszaka lezárult, és megkezdődött a növekedés, mindenki számára biztonságot nyújtó korszaka.
(Nemzetgazdasági Minisztérium)