Az OECD Nemzeti Tanács szerdai ülésén áttekintette az elmúlt hónapok fontos OECD vonatkozású eseményeit.

A Tanács intézményeken átívelő  jellegét jól mutatja, hogy szó volt a Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) magyar energiapolitikát elemző legfrissebb jelentéséről, a folyamatban lévő környezetpolitikai értékelésről, a magyar Nemzeti Kapcsolattartó Pont megalakulásáról, az OECD multilaterális adóegyezményről, a felnőttek képességméréséről és a kis-és középvállalkozásokat célzó  kormányzati stratégia frissítéséről is - tájékoztatott Balogh László pénzügypolitikáért felelős helyettes államtitkár. A testület a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezetben (OECD) képviselendő kormányzati álláspontok, kezdeményezések egyeztetésére és koordinálására szolgáló, az NGM által vezetett szakmai fórum, amelyen az OECD munkájában érintett tárcák és országos hatáskörű szervek képviselői vesznek részt.

Balogh László az ülésen elmondta: az OECD küldetéséből adódóan régóta foglalkozik a jelentős gazdasági szereplők társadalmi felelősségével összefüggő elvárásokkal, a felelős üzleti magatartás ösztönzésével. Az OECD Multinacionális vállalatokra vonatkozó irányelvei a multinacionális vállalatok felé ajánlásokat fogalmaznak meg a külföldi vállalatok irányába, míg a részes államok vállalják az ajánlások betartásának ösztönzését, többek között a Nemzeti Kapcsolattartó Pontok (NKP) létrehozása és hatékony működtetési feltételeinek biztosítása révén. A helyettes államtitkár hozzátette, ezek a szervezetek tájékoztatják az érdekelteket az Irányelvek elvárásairól és eljárnak az azokban foglaltak feltételezett megsértése esetén. A magyar NKP 2017 őszén jelentősen megújult és jogszabályban is rögzített működési kereteket kapott.

Turóczy László versenyképességért felelős helyettes államtitkár a magyar kis- és középvállalkozásokat (kkv) célzó stratégia megújításáról számolt be az ülésen. Az OECD főtitkára, Angel Gurría tavaly ajánlotta fel a nemzetközi szervezet szakértőinek segítségét  egy új, a magyar KKV-k versenyképességének javítására irányuló stratégia kidolgozásához, az erről szóló szerződést idén június végén az OECD budapesti Globális Termelékenységi Fórumán írtak alá a felek - emlékeztetett a helyettes államtitkár. Az együttműködés a 2013-ban elfogadott magyar KKV-stratégiára építve, annak korábbi megállapításait figyelembe véve fog működni, beépítve, felhasználva az OECD szakmapolitikai észrevételeit, javaslatait - tette hozzá Turóczy László.

Simon Attila István munkaerőpiacért felelős helyettes államtitkár tájékoztatást adott az OECD Foglalkoztatás Stratégiájának megújítását célzó munkáról. Aláhúzta, a gazdasági válság, a gyorsuló világ, többek között a digitalizáció térhódítása miatt felszínre került új kihívások szükségessé teszik egy új Foglalkoztatás Stratégia megalkotását. A Stratégia szintén horizontális jellegű, mivel  a foglalkoztatáson kívül makrogazdasági, illetve egyéb strukturális szakpolitikákkal (oktatás-képzés, szociális ügyek stb.), valamint intézményi kérdésekkel is foglalkozik majd.

A témához szorosan kapcsolódik a felnőttek képesség és készségmérése program (PIAAC - Programme for the International Assessment of Adult Competencies), amely egy nemzetközi felmérés arról, hogy a 16-65 év közötti felnőttek mennyire használják képességeiket munkájuk során, eszköz a felnőttek tudásszintjének méréséhez. A felmérés eredményei fontos kiindulási pontot képeznek az oktatás és a szakképzés jövőbeli igényeinek meghatározásához, az erősebb alkalmazkodási készségekkel rendelkező munkavállalói kör képzéséhez. A KSH aktív részvételével zajló mérés első eredményei várhatóan 2019-ben érhetőek majd el.

Az OECD adóelkerülés és adóalap-erózió ellenes projektje (BEPS projekt) keretében kidolgozott, az adóegyezményeket globális szinten módosítani képes Multilaterális Adóegyezmény (MLI) egy olyan újszerű, a nemzetközi jogban eddig nem alkalmazott multilaterális nemzetközi szerződés, amely alkalmas a bilaterális adóegyezmények multilaterális szintű módosítására - emelte ki az NGM Nemzetközi Adózási szakterületének képviselője.

A társtárcák képviseletében egyrészt a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium képviselője számolt be a Nemzetközi Energia Ügynökség (IEA) Magyarország energiapolitikájáról végzett vizsgálatáról, amelynek során az IEA számos ponton elismerte a Magyar Kormány energiapolitikájának sikereit, és a kihívások kezeléséhez néhány ajánlást is megfogalmazott. Másrészt a Földművelésügyi Minisztérium képviselője tájékoztatta az OECD Nemzeti Tanácsot Magyarország környezetpolitikájának folyamatban lévő értékeléséről. A vizsgálat, amelynek eredményeképpen az OECD ajánlásokat fogalmaz meg Magyarország számára a környezetpolitika területén, 2018 tavaszán fejeződik be.

Az OECD Nemzeti Tanács legközelebb 2018 első félévében ülésezik.

(Nemzetgazdasági Minisztérium)