Az Európai Beruházási Bank és az Európa Tanács Fejlesztési Bank együttesen 184 millió euró összegű kedvezményes hitelt nyújt Magyarországnak a Pécsi Tudományegyetem és a Testnevelési Egyetem kampuszfejlesztésére – mondta Hornung Ágnes, a Nemzetgazdasági Minisztérium pénzügyekért felelős államtitkára.

A két, egyenként 92 millió összegű hitelszerződést az Európai Beruházási Bankot képviselő Vazil Hudák alelnökkel, illetve az Európa Tanács Fejlesztési Bank nevében eljáró Carlo Monticelli, alkormányzóval csütörtökön írta alá az államtitkár.

Kép letöltéseFotó: NGM

A két bank által nyújtott kedvezményes, hosszú lejáratú forrás a Pécsi Tudományegyetemen, valamint a budapesti Testnevelési Egyetemen az oktatási-infrastruktúra fejlesztését a tudományos kutatás előmozdítását, az egyetemek nemzetközi színtéren való hatékony és eredményes fellépést elősegítő beruházások refinanszírozását célozza. A pénzintézetek a 2020-ig tartó időszakban a beruházások összesen 184 millió eurós elszámolható költségének refinanszírozását vállalják, 50-50%-os megosztásban. – ismertette Hornung Ágnes.

A nemzetközi pénzintézetek által is támogatott fejlesztés keretében a Testnevelési Egyetem három fő helyszínen (Alkotás utcai tömb, Csörsz utcai tömb és Velence Sporttelep) hajt végre olyan, a testnevelés oktatását, annak fejlesztését, a sporttudományokkal kapcsolatos magas szintű kutatások elvégezését elősegítő infrastrukturális és technológiai beruházásokat, melyek lehetővé teszik, hogy hosszú távon az Egyetem európai szintű oktatási-kutatási központtá váljon. 2018-ra felújítási és modernizációs munkálatok vannak tervbe véve, 2019-ben várhatóan megvalósul a Velencei Vízisport-telep felújítása, illetve a sportszálló létesítése, míg 2020 nyarára várhatóan befejeződik az új kollégiumi férőhelyek, sportszálló, fedett és a szabadtéri atlétikai, illetve egyéb sporttelepek létesítése a budapesti helyszíneken.

Kép letöltéseFotó: NGM

A Pécsi Tudományegyetem által tervezett beruházások célja elsősorban a nemzetközi hallgatói létszám növelése (3500-ról 5000-re 2020-ig) továbbá az oktatási és kutatási tevékenység színvonalának további emelése, annak érdekében, hogy az Egyetem a régió és Európa meghatározó oktatási központjává válhasson. A legtöbb külföldi hallgatót számláló orvosi kar fejlesztése teszi ki a beruházási költségek 60%-át. Ezen kívül a projekt tartalmazza további 9 kar épületeinek és kutatási létesítményeinek fejlesztését és bővítését, melynek során összesen közel 15.000 m2 új hasznos terület jön létre.

Az EIB 1990, a CEB 1992 óta helyez ki hiteleket hazánkban, elősegítve ezzel gazdaságunk uniós felzárkózását. Magyarország uniós taggá válása óta már részvényesként működünk együtt a Bankokkal. A források lehetővé teszik a gazdaságfejlesztési célokat szolgáló beruházások költségvetési kiadásainak hosszú lejáratú, alacsony kamatozású finanszírozását.

(Nemzetgazdasági Minisztérium)