Nemzetközi műhelybeszélgetést szervezett a Nemzetgazdasági Minisztérium a felelős üzleti magatartás (RBC) ösztönzésének jó gyakorlatairól június 20-án lengyel, észt, cseh, OECD és hazai szakértők részvételével.
A műhelybeszélgetés része az OECD csatlakozásunk 20 éves évfordulója alkalmából megvalósuló rendezvénysorozatnak.
Az OECD megítélése szerint a felelős üzleti magatartás (Responsible Business Conduct – RBC) versenyképességi tényező. Azokba az országokba, ahol erre kellő súlyt fektetnek, szívesebben mennek a beruházók, hiszen jobban számolhatnak az egyenlő versenyfeltételekkel, hosszabb távra tudnak tervezni. Másrészt az RBC a vállalatok számára is „kifizetődő”, a felelős vállalatoknak kevesebb kockázattal kell számolniuk, egyebek mellett kevesebb konfliktusra a helyi közösségekkel, szakszervezetekkel és civil szervezetekkel. Az etikus magatartás vonzerőt jelent a fogyasztók felé is.
A felelős üzleti magatartás annak a vállalati szintű felismerése, hogy amennyiben kiveszik részüket a társadalmi célok megvalósításából (klímaváltozás, fenntartható fejlődés stb.), akkor maguk is hozzájárulnak a perspektivikusan kedvezőbb általános gazdasági és társadalmi környezet formálásához, ami - szigorúan üzleti alapon nézve is - érdekükben áll. Ezen túlmenően komoly reputációs előnyt is jelenthet a cégek számára, és segíthet a munkavállalókat is egységesebben felsorakoztatni a vállalat üzleti stratégiája mögé. A RBC egy vállalati attitűdöt jelent, amely során a cég magáévá teszi, alkalmasint élére áll üzleti stratégiájában olyan általános társadalmi céloknak, amelyek megvalósítása a közmegegyezés szerint is előremutató. Az OECD ez évi miniszteri értekezletén tárgyalt ún. befogadó növekedés előmozdításáról, ami magában foglalja többek között a RBC erősítését és szélesítését is.
A budapesti rendezvényt közel 100 részvevő jelenlétében, Balogh László pénzügypolitikáért felelős helyettes államtitkár és Simon Attila István munkaerőpiacért felelős helyettes államtitkár nyitotta meg. Ezt követően a hallgatóság megismerkedhetett a lengyel gazdaságfejlesztési miniszter CSR (Corporate social responsibility) tanácsadó testületének munkájával, a lengyel Felelős Üzleti Fórum és a Lengyel Kézműves Szövetség felelős üzleti magatartást támogató tevékenységével, a Cseh Köztársaság megújított CSR akciótervével valamint Észtország kezdeményezésével a sokszínűség és befogadás ösztönzésére.
Az elhangzottakra az RBC területén aktív hazai szervezetek vezetői reflektáltak a magyar CSR Akcióterv megújításának szemszögéből. Az OECD képviselője összefoglalójában megállapította: a műhelybeszélgetés is rávilágított arra, hogy növelni kell a felelős üzleti magatartás elvárásainak ismertségét és tényleges alkalmazását, összhangban az OECD célkitűzéseivel.
(Nemzetgazdasági Minisztérium)