Az Ázsiai Infrastrukturális Beruházási Banknak, vagyis az AIIB-nak szerepet kéne vállalnia a vízgazdálkodásban is – mondta el Balogh László, a Pénzügyminisztérium helyettes államtitkára. Magyarország az idén második alkalommal vett részt az bank közgyűlésén, amelyet ezúttal Mumbaiban, Indiában tartottak meg június 25-26-án.
A 2016-ban Kína kezdeményezésére létrehozott pekingi székhelyű multilateráris fejlesztési bank közgyűlésének központi témája az infrastrukturális fejlesztések finanszírozása volt. Az alapítása óta eltel időszakban az AIIB már 4,5 milliárd dollár értékben nyújtott projektfinanszírozást, javarészt Ázsiában, és további milliárdos nagyságrendű hitelek vannak elbírálási szakaszban. Az AIIB elsősorban a fenntartható infrastruktúrák (például a fenntartható okosvárosok) és az „összekapcsolódás” (connectivity) területén kialakítandó stratégiákkal kívánja Ázsia gazdasági fejlődését szolgálni. Az AIIB-nak jelenleg 64 ország tagja, további 22 ország pedig tagjelölt. Régiónkból hazánkon kívül jelenleg csupán Lengyelország vesz részt a bank munkájában.
Balogh László a közgyűlésen kétoldalú megbeszélést folytatott Csin Li-csünnel, az AIIB elnökével, valamint Jaochim von Amsberggel, a stratégiáért és szektoriális politikáért felelős alelnökkel. A magyar delegáció vezetője kiemelte a vízgazdálkodásra vonatkozó AIIB-stratégia kialakításának sürgősségét és fontosságát. Balogh László a tagországok képviselőit tömörítő kerekasztal-beszélgetésen elhangzott hozzászólásában is hangsúlyozta, hogy az AIIB-nak új fejlesztési bankként élenjáró szerepet kellene vállalnia a vízügyi szektorban egy önálló stratégia megalkotásával. Ezzel kiválóan szolgálhatná a vízzel összefüggő súlyos ázsiai és egyben globális problémák megoldását. Magyarország kész megosztani ezzel kapcsolatos szakértelmét és tudását – fogalmazott Balogh László.
A helyettes államtitkár elmondta: az AIIB-nak az ázsiai országok közötti közlekedési, távközlési és energetikai projektek finanszírozása is kiemelt feladata lehet. Ezek egyben az Ázsia és Európa közötti sokkal szorosabb gazdasági és kereskedelmi kapcsolatok kiépítésében is segítenek – tette hozzá Balogh László.
(Pénzügyminisztérium)