A Magyarországon működő francia vállalatoknak és szakmai szervezeteknek komoly szerepük volt az elmúlt évek magyarországi sikereiben - mondta Hornung Ágnes pénzügyekért felelős államtitkár.
A Nemzetgazdasági Minisztérium államtitkára a Magyar-Francia Kereskedelmi és Iparkamara éves rendes közgyűlésén ismertette: Franciaország az ötödik legfontosabb külkereskedelmi partnerünk, a kétoldalú kereskedelmi forgalom 2015-ben több mint 10 százalékkal emelkedett, értéke elérte 8,3 milliárd eurót. Az MNB adatai szerint Franciaország az egyik legjelentősebb befektető Magyarországon a külföldi működőtőke állományát tekintve. A francia eredetű közvetlen tőkebefektetés értéke mintegy 8-9 milliárd euróra tehető, emellett a Magyarországon jelenlévő mintegy 400 francia érdekeltségű vállalat közel 52 ezer embernek ad munkát.
Elmondta azt is, hogy a hatékonyabb együttműködés érdekében a magyar kormány hat francia nagyvállalattal kötött stratégiai együttműködési megállapodást.
Az államtitkár rámutatott: a magyar kormány továbbra is folytatja a növekedést támogató, befektetőbarát gazdaságpolitikát. Ennek is köszönhető, hogy 2015-ben az ipari termelés 7,5 százalékkal volt magasabb, mint 2014-ben, 2016 első két hónapjában pedig 3 százalékkal emelkedett - fűzte hozzá.
Kiemelte: Magyarországnak az eddigi eredményekre alapozva meg kell teremtenie a gazdaság hosszú távú növekedésének hajtóerejét, vagyis meg kell valósítanunk az újraiparosítás programját, amelynek keretét az Irinyi terv, az Ipar 4.0 terv és a Jedlik Ányos terv adják.
Hozzátette: a magyar kormány gazdaságpolitikája hangsúlyozottan a termelőipar szerepének erősítését támogatja, a cél az, hogy 2020-ra az ipari termelés aránya elérje a magyarországi hazai össztermék 30 százalékát.
Hornung Ágnes kifejtette: ahhoz, hogy a magyar ipari termelés versenyképesebbé váljon, át kell állnunk az innováció-vezérelt gazdaságra, az iparnak a tudásra, a kutatás-fejlesztésre, a felsőoktatásra és a szakoktatásra kell támaszkodnia.
Az iparfejlesztés alapdokumentuma az Irinyi terv, amelyben a kormány meghatározta azon fő irányvonalakat, amelyek a hazai ipar teljesítményének növelését szolgálhatják. A terv hét olyan területet nevez meg, amelyeket kiemelten kell fejleszteni, ezek közé tartozik a járműgyártás, a specializált gép- és járműgyártás, az egészséggazdaság, az élelmiszeripar, a zöldgazdaság, a védelmi ipar, valamint az információ-technológiai szektor - sorolta az államtitkár.
Hornung Ágnes szólt arról is, hogy az ország gazdasági teljesítményének növekedését jelzi az is, hogy 26 éve nem dolgoztak olyan sokan Magyarországon, mint napjainkban. A foglalkoztatottak száma már több mint két éve folyamatosan emelkedik, mára számuk elérte a 4,2 milliót.
(MTI)