A Nemzetközi Beruházási Bank (NBB) és az NGM által közösen szervezett fórum célja, hogy a hazai pénzügyi és reálszféra képviselői megismerjék a bank tevékenységét annak érdekében, hogy gyümölcsöző üzleti kapcsolatok alakulhassanak ki – húzta alá Hornung Ágnes pénzügyekért felelős államtitkár a konferencia megnyitóján.
Az NBB vezetése a magyar kormányzati szereplőkkel és az üzleti szférával szorosan együttműködve jelenleg azon dolgozik, hogy Magyarország számára konkrét befektetési, finanszírozási projektek kapcsán mielőbb és minél teljesebb mértékben jelentkezzenek a megújított NBB tagság gazdasági, pénzügyi előnyei. Várakozásaink szerint a mai fórum is hozzájárul ahhoz, hogy a bankkal együttműködve olyan ügyletek jöjjenek létre, amelyek elősegítik a beruházások finanszírozását, javítják az exportpiacokra jutás feltételeit – mondta az államtitkár.
Hornung Ágnes emlékeztetett: Magyarország 2014-ben kölcsönösen előnyös feltételekkel újította meg tagságát az NBB-ben. A 2016 márciusában teljesített befizetésünk után a bank alaptőkéjéből hazánk 40 millió euróval részesedik, ami 12,78 százalékos tulajdonosi hányadot jelent – ezzel Magyarország Oroszország és Bulgária után az NBB harmadik legnagyobb részvényese.
2013 óta az NBB tagországai széleskörű jogi, pénzügyi és szervezeti intézkedéseket hoztak az NBB tevékenységének modernizálása, korszerű nemzetközi normák alapján történő megszervezése érdekében – ismertette Hornung Ágnes. A Bank tevékenységének megújulását, a partneri kapcsolatok kialakítását folyamatosan támogatják az európai regionális bankok, köztük az EBRD és az EIB is. Az NBB kapcsolatokat épített ki a Világbankkal is – húzta alá.
Hornung Ágnes kiemelte: a nemzetközi hitelminősítők közül a Fitch Ratings, a Moody’s és a Dagong is befektetői szintű minősítést adott a banknak. Az államtitkár hozzátette: bár a bank moszkvai székhelyű, egy multilaterális alapon működő nemzetközi pénzügyi intézményről van szó, amelyben az EU-tagállamok összesített súlya meghaladja Oroszországét.
A szakmai fórumon előadást tartottak az NBB Pozsonyban működő európai regionális irodájának munkatársai, bemutatva a bank szervezeti és működési hátterét, részletesen ismertetve a hazai gazdasági szereplőkkel való együttműködés lehetséges területeit. Az EXIM csoport szakértője előadásában tájékoztatta a résztvevőket a két intézmény közötti partneri kapcsolatok jövőbeni irányairól.
Hornung Ágnes bejelentette: az NBB legfőbb döntéshozó szervének, a Bank Tanácsának következő ülését Magyarországon tartja 2016. június 22-24. között. A tanácsüléshez kapcsolódóan nyílt üzleti fórumon folytatódhat a mai napon megkezdett párbeszéd az üzleti szféra képviselőivel.
(Nemzetgazdasági Minisztérium)