A fogyasztói árak májusban átlagosan 0,2%-kal alacsonyabbak voltak, mint egy évvel korábban. Az előző év azonos időszakához képest jelentős mértékben (majd 20%-kal) csökkent a sertéshús ára, amely bizonyítja, hogy az áfacsökkentés nyertese a lakosság lett.

Az éves alapon – 0,2 százalékos mértékű infláció főként az alacsony olajárak és az Európából érkező dezinflációs hatásnak volt köszönhető. Az árak stabilitása hozzájárul a bérek és a nyugdíjak értékállóságához. Vagyis nő a háztartások által elkölthető jövedelem, amely a fogyasztás élénküléséhez és a gazdaság fellendüléséhez vezet.

A fogyasztói árak 2015. májusához viszonyítva átlagosan 0,2%-kal mérséklődtek. Ezen időszak alatt jelentős mértékben csökkent az üzemanyagok ára. A legnagyobb mértékben a fogyasztási főcsoportok között a szeszes italok, dohányáruk drágultak – átlagosan 2,2%-kal.

Az elmúlt időszak statisztikai adatsorai rendre azt mutatják, hogy a magyar gazdaságot immár tartósan visszafogott inflációs környezet jellemzi. Míg 2010-ben a fogyasztói árak majd 5 százalékkal emelkedtek, addig a több lépcsőben végrehajtott rezsicsökkentésnek köszönhetően 2013-ban csak 1,7 százalék, majd 2014-2015-ben már nulla százalék körül alakult ez a mutató, azaz sikerült megőrizni a forint vásárlóértékét.

(Nemzetgazdasági Minisztérium)