Tavaszi jelentésében javította a magyar gazdasági növekedésre vonatkozó várakozásait az Európai Bizottság. A magyar kormány álláspontja, hogy a gazdaság ennél is gyorsabban, 4 százalék felett fog nőni a következő években, ami egyben azt is jelenti, hogy a hazai GDP bővülése érdemben lesz magasabb az Európai Unió átlagos növekedési üteménél.
Az Európai Bizottság csütörtökön megjelent tavaszi jelentése szerint 2017-ben 3,6, jövőre pedig 3,5 százalék lehet a magyar GDP növekedése. Ezek az értékek a februárban megjelent téli jelentéshez képest is magasabbak, a Bizottság is elismeri tehát, hogy gyorsulni fog a magyar gazdaság.
A hatéves bérmegállapodásnak köszönhetően Magyarország növekedése az elkövetkező évekre magasabb fokozatba kapcsol. Az adócsökkentésekkel párosított béremelések a vállalatokat magasabb hozzáadott értékű termelési szerkezetre való átállásra és termelékenységük növelésére ösztönözi. A megállapodás ezért erősíti a magyar gazdaság versenyképességét, hatékonyságát, amely közép- és hosszútávon is emeli hazánk növekedési képességét. Ezért a 2017-2021-re vonatkozó konvergencia programban 2017-re és 2018-ra is 4 százalék feletti GDP-bővüléssel számol a kormány.
A gazdasági növekedés várakozásunk szerint nemcsak dinamikus, hanem kiegyensúlyozott és fenntartható marad. A bővülés nem fog eladósodással járni a Bizottság várakozása szerint sem, az államadósság 2018 évégig a GDP 71,2 százalékára csökken. A költségvetés hiánya pedig a 3 százalékos határ alatt lesz, 2017-ben 2,3 százalék, 2018-ban pedig 2,4 százalék – szerepel a dokumentumban.
Gazdasági teljesítményünket jól mutatja az is, hogy a rendszerváltás óta még soha nem dolgoztak ilyen sokan Magyarországon, ugyanis a foglalkoztatottak száma immár több mint három éve folyamatosan meghaladja a 4 millió főt, ezzel párhuzamosan történelmi, az EU-átlagot is meghaladó szintre emelkedett a foglalkoztatási ráta, miközben a munkanélküliség immár tartósan jóval 5 százalék alatt marad. A bizottsági dokumentum is tovább csökkenő munkanélküliséggel számol, 2017-ben 4,1 százalékra, 2018-ban pedig 3,9 százalékra csökkenhet a munkanélküliségi ráta.
A tényeket Brüsszel sem tudja vitatni, hogy amióta Magyarország a saját útját járja és visszaszerezte gazdasági önrendelkezését, azóta hazánk gazdaságilag is erősödik. Ezért is fontos, hogy megvédjük hazánk önrendelkezését a gazdaság-, az adó-, a foglalkoztatáspolitikában.
(Nemzetgazdasági Minisztérium)