2015. negyedik negyedévében a magyar gazdaság teljesítménye éves alapon 3,2 százalékkal nőtt, míg 2015. egészében 2,9 százalékkal bővült a bruttó hazai össztermék.
Az államadósság szintje a GDP-hez viszonyítva kedvezőbb a korábban közölteknél, 75,3 százalék. Ez közel egy százalékpontos javulást mutat a 2014-ben mért államadóssági mutatóhoz képest.
A 2015. negyedik negyedéves részletes adatok alapján a GDP növekedési üteme tovább gyorsult, aminek hátterében több tényező húzódik meg. Egyrészt élénkült az EU-s források felhasználása az év végén, másrészt a tartósan alacsony olajárak 2014 második fele óta több csatornán keresztül is erősítik a belső kereslet élénkülését. Az ipari többlettermelés is számottevő mértékben támogatta a növekedést.
Az első három negyedévhez hasonlóan ugyanakkor a mezőgazdaság ezúttal is negatívan járult hozzá a növekedéshez 2015 utolsó negyedévében. A termelő szektorok közül az ipari termelés 7,2 százalékkal nőtt, ami jelentős mértékben az autóipari többletkapacitásnak köszönhető. A járműgyártás és a hozzá kapcsolódó ágazatok mellett az elektronika és a fémipar is támogatta a növekedést. Kiválóan teljesített a turizmus (tavaly 5,4 százalékkal nőtt a vendégéjszakák száma), másrészt a kiskereskedelmi forgalom 4,7 százalékkal bővült 2015 negyedik negyedévében a belső kereslet élénkülésének köszönhetően.
Keresleti oldalon a növekedést továbbra is kiegyensúlyozottság jellemezte. A fogyasztás dinamikusan bővült (3,5 százalékkal), a beruházások kiugró mértékű, 6,5 százalékos növekedést mutattak.
2015-ben egy stabil és kiegyensúlyozott szerkezetről tanúskodtak a növekedési adatok. Ezt mutatja egyrészt, hogy a növekedés több lábon áll: felhasználási oldalon az export (8,4 százalék) mellett a háztartások fogyasztása (3,1 százalék) is jelentősen bővült, miközben a termelési oldalon az ipar (6,3 százalék) mellett a szolgáltatások (2,8 százalék) is érdemi felzárkózást mutattak. Másrészt hazánk növekedése továbbra is jelentősen meghaladja az Európai Unió átlagát. Harmadrészt Magyarország külső és a belső egyensúlyi pozíciója is kedvezően alakult. Ezt támasztja alá, hogy a külkereskedelmi többlet a tavalyi év során elérte a 8,1 milliárd eurót, ami 1,8 milliárd eurós többletet jelent a 2014-es szinthez képest.
2016-ban folytatódhat a magyar gazdaság jó teljesítménye, az államadósság további csökkentése a GDP-hez viszonyítva. A növekedés támogatása érdekében hozott kormányzati intézkedések számottevő mértékben tompíthatják az EU-s transzferek ciklikusságából fakadó lassulást. A Nemzetgazdasági Minisztérium továbbra is tarthatónak tekinti az idei évre prognosztizált 2,5 százalékos növekedési ütemet.
(Nemzetgazdasági Minisztérium)