A Nemzetgazdasági Minisztérium immár második alkalommal szervezett nagy sikerű nemzetközi konferenciát a felelős üzleti magatartásról és ennek egyik legfontosabb és legátfogóbb dokumentumáról, az OECD Multinacionális Vállalatokra vonatkozó Irányelveiről. A 2016. november 17-i budapesti rendezvény illeszkedett hazánk OECD-csatlakozásának 20. évfordulója alkalmából szervezett rendezvénysorozathoz. A konferencián számos külföldi és hazai szakember vett részt, beszámolva többek között az irányelvekkel kapcsolatos francia, svéd és német tapasztalatokról is.
A konferenciát Hornung Ágnes pénzügyekért felelős államtitkár, az OECD Nemzeti Tanács elnöke nyitotta meg, aki üdvözlő beszédében kiemelte, hogy a felelős üzleti magatartás nemcsak etikai kérdés, hanem hosszabb távon nagymértékben hozzájárul a vállalatok versenyképességének és jövedelmezőségének növeléséhez is.
A konferencia egyik legfőbb üzenete szerint a felelős üzleti magatartás a társadalom és a gazdaság egészének érdeke, nemcsak a munkavállalóknak, a lakosságnak, a fogyasztóknak és a költségvetésnek előnyös, de megtérül az etikusan tevékenykedő vállalatoknak is a kockázatok és konfliktusok megelőzése, a bizalom megszerzése és ezek eredményeként a növekvő profit révén. A felelős magatartáshoz számos területre, kérdésre kell figyelemmel lenni, az OECD Irányelvek ezek áttekintéséhez, megértéséhez nyújt segítséget. Az Irányelvekhez csatlakozott országoknak (a 35 OECD tagországon kívül jelenleg további 11-nek) Nemzeti Kapcsolattartó Pontot kell létrehozniuk, amely indokolt esetben az Irányelvek vélt vagy valós megsértése esetén közvetít a panaszos és a bepanaszolt felek között, megegyezéses megoldást kínál és segít elkerülni a konfliktusok kiéleződését vagy éppen a költséges és hosszan tartó bírósági eljárást.
Az Irányelvek 2011. óta azt is elvárja, hogy a vállalatok üzleti kapcsolataikban legyenek kockázat alapúan körültekintőek. Erről szólt a konferencia másik fontos üzenete: a tevékenység kiszervezhető, de a felelősség nem. Az OECD több szektorspecifikus ”Due Dilligence” Útmutatót dolgozott ki például a kitermelőiparra, a mezőgazdaságra és a pénzügyekre.
A konferencia harmadik fontos üzenete, hogy szükség van a különböző kormányzati szakpolitikák megfelelő összhangjára, az Irányelvek érvényre juttatásához.
(Nemzetgazdasági Minisztérium)