Példaértékű, amit Magyarország az elmúlt hat évben véghezvitt - mondta Hornung Ágnes, a Nemzetgazdasági Minisztérium pénzügyekért felelős államtitkára az M1 aktuális csatornának nyilatkozva csütörtökön. Az államtitkár hozzátette: Magyarországnak is érdeke, hogy az európai egység fennmaradjon.
Hornung Ágnest annak kapcsán kérdezte a csatorna, hogy előző nap a válságkezelés magyar és nemzetközi modelljeiről tanácskoztak Budapesten.
Az államtitkár kifejtette: az elmúlt hat évben sikerült csökkenő pályára állítani az államadósságot, miközben tudta tartani a hiánycélt az ország, emellett sikerült stabil és kiszámítható növekedést produkálni.
Ahhoz, hogy a gazdasági növekedés megmaradjon, illetve még nagyobb növekedési pályára álljon, alapvetően a pénzügyi rendszert, illetve a beruházásokat kell ösztönözni. Az elmúlt évben számos ilyen lépés történt, és ebben az irányban gondolkodik a kormány a jövőt illetően is - mondta.
Az EU belső folyamataira minden tagállamnak figyelnie kell ebben a nagyon változó környezetben, ahol éles törést lehet megfigyelni az északi és a déli tagállamok gazdaságai között - hangsúlyozta az államtitkár.
Az északi tagállamok fejlettebbek, a déliek pedig szeretnék az integrációt egyre szorosabbra fűzni. Utóbbiaknak ez azért érdeke, mert az ő gazdaságuk nagyon rosszul teljesít, növekedés gyakorlatilag nincs, hiány- és adósságszámaik pedig az egekben vannak. Szükségük van tehát arra, hogy legyen egy olyan közös alap és hálórendszer, amelybe belekapaszkodhatnak. Magyarországot mindez, azáltal, hogy a sérülékenységét jelentősen csökkentette, nem érinti - emelte ki.
Az államtitkár úgy látja, az EU kezd rájönni, hogy az eurózóna ma önmagában nem képes növekedést generálni, a növekedés a perifériaországokban, a nem eurózóna országokban és különösen a közép-kelet-európai régióban kiemelkedő.
Kezdenek ráérezni arra, hogy szüksége van a közép-kelet-európai országokra, és ebben az integrációban természetesen Magyarország is szeretne részt vállalni, hiszen az, hogy az EU együtt maradjon, és az európai gazdasági egység fennmaradjon, nekünk is érdekünk - mondta Hornung Ágnes.
(MTI)