A tavalyi a lakáspiaci fordulat éve volt Magyarországon, az első negyedéves adatok alapján a kedvező tendenciák idén tovább erősödnek - mondta Balogh László, a Nemzetgazdasági Minisztérium pénzügypolitikáért felelős helyettes államtitkára a Világgazdaság ingatlanpiaci konferenciáján csütörtökön Budapesten.
Balogh László kiemelte: tavaly 10 ezer új lakást adtak át, ami 31 százalékos növekedés, a kiadott engedélyek száma 2,5 szeresére emelkedett. Az első negyedévben 2061 új lakás épült az országban, 46,7 százalékkal több, mint egy évvel korábban. A kiadott lakásépítési engedélyek és az egyszerű bejelentések együttes száma 88,7 százalékkal emelkedett éves szinten.
Az adatok a piac további számottevő élénkülését jelzik, az építőiparban évtizede nem látott növekedés volt, 24,7 százalékkal nőtt a termelés az első negyedévben - ismertette, hozzátéve, hogy a kormányzati intézkedések jelentős lökést adnak a lakáspiac keresleti és kínálati oldalának a következő időszakban is.
Elmondta, a reálbérek több mint négy éve tartó emelkedése fontos eleme a lakáspiaci-építőipari élénkülésnek, mivel megteremti a megfelelő keresletet az új lakások iránt is, amit a családi otthonteremtési (csok) kedvezmény bevezetése is segít. A csokon belül 30 százalékos az aránya az új lakásoknak, ami szerinte tovább fog nőni. A programban befogadott kérelmek összege áprilisig eléri a 104,5 milliárd forintot - közölte. Kérdésre válaszolva a helyettes államtitkár elmondta: a csok beváltotta a hozzá fűzött reményeket, beindította a piacot, a kormány nem tervezi, hogy a 1,5 éve működő konstrukciót megszűntesse, a rendszer finomhangolását azonban lehetségesnek mondta.
Az uniós források felfutása, és az állami beruházások további lendületet adhatnak a növekedésnek - mondta. Kitért arra, hogy a Nemzeti Versenyképességi Tanács javaslatára számos bürokráciacsökkentő intézkedést tervez a kormány, ezek között említette a közműszolgáltatásokhoz való csatlakozás idejének jelentős lerövidítését és a földhivatali digitalizált adatok ingyenes hozzáférését. Egy sor olyan javaslat előkészítése zajlik, amelyek változást hoznak az építőipari szakképzésben és több könnyítést léptetnek életbe az ágazatban - jelezte. A minisztériumban az építőipar helyzetéről szóló jelentésen dolgoznak, amely stratégiai célokat fogalmaz meg és elkészítésébe számos szakmai szervezetet bevontak.
(MTI,NGM)