A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adata szerint októberben is minimális, 0,1 százalékos volt az infláció. A Nemzetgazdasági Minisztérium várakozásai szerint az év egészében nulla százalék körül alakulhat a pénzromlás.
Az olajárcsökkenés hatása ugyan mérséklődni kezdett, de ennek ellenére továbbra is meghatározó szerepet játszik az árak alakulásában. Az üzemanyagárak zuhanása – a költségcsökkenésből adódó, úgynevezett tovagyűrűző hatásokat is figyelembe véve – mintegy 1,5 százalékpontos lefelé mutató hatásként jelent meg az év/év alapú indexben.
A legfrissebb adatok megerősítik, hogy a magyar gazdaságot visszafogott inflációs folyamatok jellemzik. Az alacsony árdinamika számos pozitív hatással bír, amelyek már rövidtávon is éreztetik hatásukat. Az általános drágulás elmaradásával nem csökken a bérek és a nyugdíjak értéke, következésképp stabilan őrzi értékét a háztartások által elkölthető jövedelem. Ez a fogyasztás élénküléséhez és gazdasági fellendüléshez vezet. A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy az alacsonyabb olajárnak köszönhetően a fogyasztók rendelkezésre álló jövedelmük kisebb hányadát fordítják üzemanyag-beszerzésre, ami egyéb cikkek vásárlását és a megtakarítások gyarapodását eredményezi.
Összességében 2015 első tíz hónapjában a fogyasztói árak átlagosan 0,2 százalékkal voltak alacsonyabbak éves összehasonlításban, és az év végére nulla körüli infláció alakulhat ki, ami összhangban van a Nemzetgazdasági Minisztérium várakozásával. Az infláció 2010 óta történt leszorítása is mutatja, hogy a magyar reformok működnek.
(Nemzetgazdasági Minisztérium)