Gyakornoki programokat támogató pályázati felhívások jelentek meg a Gazdaságfejlesztési és Innovációs Program (GINOP) keretében, összesen 16,2 milliárd keretösszeggel – jelentette be Rákossy Balázs európai uniós források felhasználásáért felelős államtitkár.
Az elmúlt időszak kormányzati intézkedései, a szakképzés szabályozásának átalakítása a duális képzés fejlesztését, rendszerének minél szélesebb körben történő elterjesztését szolgálták. A most meghirdetett programok egyik célja az iskolai rendszerű képzésben, felnőttoktatásban vagy felnőttképzésben megszerzett szakképesítés hasznosulásának elősegítése, a fiatalok munkatapasztalat-szerzésének támogatása, foglalkoztatásuk ösztönzése.
A „Gyakornoki program pályakezdők támogatására” című felhívás keretösszege 15 milliárd forint. A program a kis- és középvállalkozások statisztikai létszámának növelésével együtt járó, azaz új státusz betöltését eredményező foglalkoztatás esetén egyrészt bér- és járuléktámogatást nyújt a vállalkozások számára a gyakornok foglalkoztatásához kapcsolódóan kilenc hónapon keresztül, másrészt lehetőséget teremt segítő vállalati gyakornoki kapcsolattartó tevékenység ellátására és szükség esetén az új munkahely tárgyi feltételeinek kialakítására is.
A célokra minimum 1,9 millió forint, maximum 30 millió forint vissza nem térintendő támogatást lehet elnyerni.
Fontos a szakképzésből kilépő fiatalok elhelyezkedésének, munkatapasztalat szerzésének elősegítése is, támogatva a felsőfokú végzettséggel nem rendelkezők szakmai karrierjének, pályafutásának megerősítését, ösztönözve a vállalatokat „gyakornoki helyek” kialakítására. Gyakornokként a fiatalok valódi munkatapasztalatot szerezhetnek, ezáltal javul foglalkoztathatóságuk és hosszabb távú munkaerő-piaci esélyük - emelte ki Rákossy Balázs.
A „Gyakornoki program - támogató szolgáltatások” című felhívásra kijelölt szakképzési centrumok konzorciumi formában jogosultak támogatási kérelmet benyújtani. A gyakornoki foglalkoztatási programot folyamatosan kísérő programra 1,2 milliárd forint áll rendelkezésre.
A felhívás célja, hogy a szakképzési centrumok a program során folyamatos tájékoztatással, tanácsadással segítsék a gyakornokok és a vállalkozások egymásra találását, a fiatalok sikeres munkahelyi beilleszkedését segítő vállalati gyakornoki kapcsolattartót, nyomon kövessék és értékeljék a gyakornoki foglalkoztatás tapasztalatait. A program révén a szakképző centrumok közvetlen visszacsatolást kapnak a gyakornoki foglakoztatást végző vállalkozásoktól a gazdálkodó szervezetek által igényelt, a szakképzésbe fejlesztendő szakmai és munkaerő-piaci készségekről.
A szakképzésben résztvevő fiatalok számának növelése és a duális képzés erősítése irányába tett legfontosabb intézkedések közé tartozik a nappali rendszerű szakképzésbe való bekapcsolódás felső életkori határának 25 évre történő emelése, két szakképesítés megszerzésének állami támogatása, a hiány-szakképesítések körének bővítése, a gazdasági kamarai garanciavállalás bevezetése, a szakképzési hozzájárulás átalakítása – emlékeztetett az államtitkár.
A most meghirdetett programok az Ifjúsági Garanciához kapcsolódó foglalkoztatási támogatások rendszerébe ágyazva valósulnak meg. Az Ifjúsági Garancia rendszer lényege, hogy minden 25 év alatti fiatal az iskolai tanulmányai befejezését vagy a munkanélkülivé válását követő 4 hónapon belül megfelelő színvonalú, konkrét foglalkoztatási vagy továbbképzési ajánlatot kapjon. A fiataloknak a gyakornoki munkaviszony létesítését megelőzően regisztrálnia kell az Ifjúsági Garancia rendszerben lakóhelyük vagy tartózkodási helyük szerint illetékes Járási Hivatal foglalkoztatási egységénél.
(Nemzetgazdasági Minisztérium)