19 pest megyei intézmény nyert el bölcsődei és óvodai férőhelyek bővítésére közel 4,5 milliárd forintot a Versenyképes Közép-Magyarország Operatív Program (VEKOP) keretében. Az 1400 óvodai férőhely fejlesztése, továbbá 530 bölcsődei, és 200 óvodai férőhely létrehozása a kisgyermekes szülők munkába állásának lehetőségét javítja – jelentette be Rákossy Balázs európai uniós források felhasználásért felelős államtitkár.

A kormány célja ezen fejlesztésekkel, hogy a lehető legközelebb biztosítson bölcsődei és óvodai elhelyezést a dolgozni szándékozó kisgyermekes szülőknek, a fejlesztések a helyi igényekhez igazodjanak.

Rákossy Balázs hangsúlyozta: A bölcsődék és óvodák férőhelyeinek növelése a kormány családbarát intézkedéseinek részeként közvetlenül hozzájárul ahhoz, hogy az édesanyák a jövőben még könnyebben egyeztethessék össze a gyermeknevelést a munkavállalással.  A fejlesztések egyszerre szolgálják a gyermekvállalás feltételeinek javítását, a kisgyermeket nevelő szülők elhelyezkedésének elősegítését, és emellett a legfontosabb, hogy a lehető legjobb körülményeket teremtsük meg a gyermekek számára – emelte ki az államtitkár.

A „Kisgyermeket nevelő szülők munkavállalási aktivitásának növelése” című pályázat teljes keretösszege közel 8 milliárd forint., amelyre továbbra is az önkormányzatok mellett egyházi fenntartók, nemzetiségi önkormányzatok, civil szervezetek, közalapítványok vagy az önkormányzati többségi tulajdonban lévő vállalkozások pályázhatnak. A pályázat a 3 éves kor alatti gyermekek napközbeni elhelyezését és a 3-6 éves gyerekek óvodai elhelyezését támogatja, és a  források infrastrukturális fejlesztésekre, valamint eszközbeszerzésekre is felhasználhatók.

Ez a pályázat is az egyik eleme a kormány mintegy százmilliárd forintos bölcsőde és óvoda fejlesztési programjának, amely fejlesztési források különböző pályázatokon keresztül érhetőek el.

Az államtitkár emlékeztetett: a januártól életbe lépő új bölcsődei szabályozás rugalmas lehetőséget ad a települések és a szülők számára. 2018 év végéig minden olyan településen kötelező lesz a bölcsődei ellátás biztosítása, ahol legkevesebb negyven háromévesnél fiatalabb gyerek él vagy legalább öt család igényli az ellátást.

(MTI,NGM)