A közüzemi díjak csökkentése nem vetette vissza a beruházásokat az energiaszektorban – közölte a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) helyettes államtitkára az Országgyűlés Európai ügyek bizottságának ülésén.

Turóczy László ismertette azt a reformprogramot, amelyet az Európa 2020 európai uniós stratégia részeként minden tagállamnak minden évben el kell készítenie.

A helyettes államtitkár elmondta: az EU ajánlásban kérte a magyar kormányt, hogy vizsgálja meg, a szabályozott energiaárak rendszere milyen hatással van az energetikai beruházásokra. A kormány úgy találta, hogy nincs negatív hatás.

A helyettes államtitkár elmondta: az Európai Bizottság Magyarországnak szóló ajánlásai között szerepelt az üzleti környezet javítása is. A kormány erre reagálva többek között kiterjesztette az elektronikus közbeszerzések körét, növelve ezzel az átláthatóságot. Brüsszel javasolta a hitelezés fellendítését is, ezt a célt szolgálta a Magyar Nemzeti Bank növekedési hitelprogramjának kiterjesztése - tette hozzá.

A helyettes államtitkár kitért arra: jelentősen nőtt a foglalkoztatás, és 250 ezerrel kevesebben vannak kitéve a szegénység és társadalmi kirekesztettség kockázatának.

Az EU jelentése szerint 2014-ben 3,035 millióan éltek szegénységben vagy társadalmi kirekesztettségben Magyarországon, míg 2010-ben 2,9 millióan.

A bizottsági ülésen Balogh László, az NGM helyettes államtitkára ismertette a magyar gazdaságpolitika és költségvetés középtávú irányairól szóló, az Európai Bizottságnak minden évben benyújtandó konvergenciaprogram néhány számadatát. Felidézte, hogy a kormány 2,5 százalékról 3 százalékra emelte az idei évre vonatkozó, GDP-növekedési előrejelezését. Ez és a 2014-ben elért 3,6 százalékos növekedés impozáns, nagyon kevés ország büszkélkedhet ilyen számokkal – mondta. Hozzátette: az államháztartási hiány tartósan 3 százalék alatti, és a strukturális hiány is a folyamatos csökkenés irányába mutat. Ez segít abban, hogy fokozatosan csökken az államadósság, az idén év végére a hazai össztermék (GDP) 74,9 százalékára, míg 2018-ban a kormány tervei szerint 69 százalék alatti lesz – mondta.

Az NGM helyettes államtitkára válaszában rámutatott: az említett időszakban a GDP forintban kifejezve még gyorsabban nőtt, ezért csökkenhetett az államadósság-ráta.

(MTI, NGM)