Míg a World Economic Forum egy hónapja közzétett versenyképességi összevetésében Magyarország kilenc helyet előrelépett, a Doing Business ma publikált rangsorában - annak ellenére, hogy az ország teljesítménye abszolút értékben javult - hátrébb csúszott.
Az egymással ellentétes irányú mozgások jól mutatják az ilyen rangsorok hiányosságait, hiszen egymástól eltérően értelmezik és más módszertannal mérik a versenyképességet. A kormány számára ezért a magyar gazdaság versenyképességének elsődleges fokmérője továbbra is a gazdaság dinamikus növekedése, a beruházások bővülése, a 2010 óta létrejött több mint 740 ezer új munkahely, az egyensúlyban lévő költségvetés és a csökkenő az államadósság. A magyar gazdaság szereplői változatlanul elégedettek a hazai gazdasági környezettel, ezt támasztja alá a Német-Magyar Ipari és Kereskedelmi Kamara legfrissebb konjunktúra-felmérése is, amely kimagasló befektetői hangulatról és javuló üzleti kilátásokról számol be.
A Doing Business rangsorában a visegrádi országok mindegyike rontott korábbi pozícióján: többek között Szlovákia is öt hellyel került hátrébb a listán. Az alapindikátor, az ún. DTF mutató értéke Magyarország esetében a tavalyi 72,13 pontról 72,39 pontra nőtt. Ez a fejlődés nagyrészt annak köszönhető, hogy megszűntek a cégbejegyzési illetékek, ami olcsóbbá tette a cégalapítást, illetve a bírósági illetékek elektronikus fizetésének bevezetésével javult a szerződések érvényesítésének hatékonysága.
Megjegyzendő, hogy a versenyképesség javítására irányuló további intézkedések, amelyeket az Országgyűlés a tavaszi ülésszakán fogadott el, döntően csak a jövő évi Doing Business-felmérés eredményeiben mutatkoznak majd meg. E tekintetben a helyi önkormányzati adóhatósági regisztráció megszüntetése vagy a közműbekötések gyorsítását szolgáló jogszabály-módosítások kapcsán várható komoly előrelépés. A 2017. január 1-jével végrehajtott jelentős adócsökkentéseket is csak jövőre veszi számításba a felmérés.
A kormány az eltérő módszerű és motivációjú rangsorok helyett a tényekre alapoz a versenyképesség vizsgálatakor: ezért vezette be Európa legalacsonyabb társasági adóját, jövőre tovább csökkennek a munkáltatói adóterhek, pénzügyi támogatást kapnak majd a kutatás-fejlesztésen alapuló és a versenyképességet növelő beruházások, a Nemzeti Versenyképességi Tanács pedig tovább folytatja a munkáját. A magyar gazdaság teljesítményére vonatkozó statisztikai adatok folyamatosan javulnak, az elért eredményeket – függetlenül a különféle rangsoroktól - a befektetők, a nemzetközi szervezetek és a hitelminősítők is elismerik.
Mindezt megerősíti, hogy a Német-Magyar Ipari és Kereskedelmi Kamara frissen közzétett felmérése szerint tovább javult a magyarországi német vállalatok üzleti optimizmusa, jelenleg kitűnőnek értékelik gazdasági helyzetüket. A felmérésben résztvevő vállalatok több mint fele jelezte, hogy növelni tervezi beruházásait a következő 12 hónapban, több mint 60 százalékuk pedig létszámbővítését tervez – a DUIHK eddigi felméréseiben soha nem mért még ilyen magas értéket ebben a két kérdésben.
(Nemzetgazdasági Minisztérium)