A Terület- és Településfejlesztés Operatív Program (TOP) végrehajtását felügyelő Monitoring Bizottság a mai ülésén meghozta a program felhívásainak meghirdetéséhez szükséges döntéseket.

Tállai András államtitkár elnökletével a bizottsági tagok elfogadták a Terület- és Településfejlesztés Operatív Program kiválasztási szempontrendszerét, lehetőséget teremtve ezzel a megyei, megyei jogú városi és települési önkormányzatokat támogató felhívások megjelenéséhez. A Közép-Magyarországi régión kívüli területileg decentralizált fejlesztések tervezése és megvalósítása a TOP feladata a közszférában, és a legfontosabb célja a gazdaságfejlesztés és foglalkoztatás bővítése a helyi önkormányzatok eszközrendszerén keresztül.

A Terület- és Településfejlesztés Operatív Programot (TOP) 2015. februárban fogadta el az Európai Bizottság, melyet követően a végrehajtásért felelős Monitoring Bizottság április 29-én megtartotta alakuló ülését. A Bizottság a társadalmi és szociális partnerek, a regionális fejlesztési ügynökségek, több ellenőrző szervezet, az Európai Bizottság, valamint az érintett kormányzati szervek képviselőiből áll. A mai napra összehívott Monitoring Bizottság ülésen elfogadták a szakpolitikai felelősök és a területi szereplők bevonásával kialakított TOP kiválasztási szempontrendszert. A Monitoring Bizottság döntése lehetőséget teremtett arra, hogy a TOP első felhívásai a következő hónapokban megjelenhessenek.

Az államtitkár összefoglalta:  A 2014-2020-as új programozási időszakban 1230 milliárdos kerettel rendelkező Terület- és Településfejlesztési Operatív Program (TOP) kiterjed a Közép-magyarországi régión kívüli összes megyére és megyei jogú városra. A TOP a vállalkozások és a lakosság számára vonzó környezet kialakítását és az eltérő területi igényeket figyelembe véve a térségek valós igényeire építő fejlesztéseket támogatja, valamint segíti a helyi gazdaság fejlődését és a foglalkoztatási képesség javítását. A területi operatív program végrehajtásának keretében a megyék és a megyei jogú városok készítik el az Integrált Területi Programjaikat (ITP), melyeket a Kormány várhatóan júniusban fog megtárgyalni. Az ITP a helyben megvalósítandó területfejlesztési feladatokat tartalmazza, azaz egy olyan program, amely az összehangolt területi fejlesztések végrehajtásának alapja a 2014-2020 programozási időszakban.

A TOP Monitoring Bizottság következő ülésre várhatóan az ősszel kerül sor.

(Nemzetgazdasági Minisztérium)