Az állampolgárok, a kormányzat és a pénzügyi szervezetek közös érdekének nevezte a magyar lakosság pénzügyi tudatosságának növelését Rákossy Balázs, a Pénzügyminisztérium európai uniós források felhasználásáért felelős államtitkára a baranyai megyeszékhelyen csütörtökön.

Rákossy Balázs a Pécsi Tudományegyetem (PTE) Fintelligence pénzügyi edukációs konferenciáján arra hívta fel a figyelmet egyebek mellett, hogy a magyar gazdaság erősödésével ugyan a háztartások fogyasztása is bővült az utóbbi időszakban, de mindezzel nem állt párhuzamban a pénzügyi tudatosság növekedése. Csak a megfelelő információk birtoklásával és azok értelmezésével hozhatnak bölcs pénzügyi döntéseket a fogyasztók - mondta.

A pénzügyi tudatosság alacsony szintjére említette példaként a devizaalapú jelzáloghitelezés korábbi felfutását. Akkor több mint egymillió család megmentéséről kellett döntést hoznia a kormányzatnak a pénzügyi szféra szereplőivel közösen - jegyezte meg.

Kép letöltéseFotó: Albrecht Péter

Az államtitkár egy 2015-ös és egy 2018-as OECD-felmérés eredményei alapján kifejtette, a magyar háztartások a fogyasztás és a megtakarítások növekedése ellenére egyre csökkenő arányban készítenek költségvetést, és egyre kevésbé képesek kamatos kamatot számítani. Rákossy Balázs szerint éppen ezért fontos a lakosság, azon belül is a fiatalabb korosztály körében a pénzügyi tudatosság erősítése.

Emlékeztetett Varga Mihály pénzügyminiszter javaslatára, aki a pénzügyi ismeretek alaptantervbe foglalását szorgalmazta a napokban. Rákossy Balázs szerint már az óvodában is érdemes lenne elkezdeni a foglalkozásokat a pénz fogalmáról, értékéről. Méltatta a magyar gazdaság eredményeit, köztük az elmúlt három évben 4 százalék feletti gazdasági bővülést, amivel Magyarország uniós átlagnövekedés 3-3,5 szeresét érte el. Mindez szerinte többek között az adórendszer megváltoztatásának, a különadók bevezetésének, a gazdaság kifehérítésének, a beruházási kedv, a bérszínvonal, a lakossági fogyasztás, az export és a foglalkoztatottság növekedésének is köszönhető.

Beszélt a munkaerőpiacon a 840 ezer új foglalkoztatottról az elmúlt tíz évben, és a munkanélküliségi ráta rekordalacsony szintjéről is. Magyarországon mintegy 4,5 millió embernek van munkája, de a hasonló lélekszámú Portugália és Csehország példája azt mutatja, ötmillió ember foglalkoztatása is elérhető - mondta.

A konferenciát a diákok pénzügyi tudatosságának és vállalkozási ismereteinek fejlesztését célzó eseménysorozat, a PÉNZ7 - Pénzügyi és Vállalkozói Témahét keretei között rendezték meg.

 

 

(MTI)