Három tőkeprogram felhívásának társadalmi egyeztetése indul a Gazdaságfejlesztési és Innovációs Operatív Program (GINOP) és egy Versenyképes Közép-Magyarország Operatív Program (VEKOP) keretében - tájékoztatta Rákossy Balázs, a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) európai uniós források felhasználásáért felelős államtitkára az MTI-t.

A pénzügyi eszközök a 2014-2020-as programozási időszakban a korábbinál jóval nagyobb szerepet kapnak – emlékeztetett az államtitkár. Hozzátette: az előző fejlesztési ciklushoz (2007-13) képest a (GINOP) keretében a visszatérítendő pénzügyi eszköz támogatásokra több mint háromszor nagyobb összegű forrás, összesen mintegy 730 milliárd Ft áll rendelkezésre.

A pénzügyi eszközök között fontos szerepet kapnak a kockázati tőkeprogramok, amelyből most 4 véleményezésére 10 nap áll rendelkezésre:

A 8 milliárd forint keretösszegű „Irinyi Kockázati Tőkealap I.” a Kormány által 2016 februárjában elfogadott Irinyi Terv célkitűzéseivel összhangban álló, fejlődési pályát kitűző kis- és középvállalkozásokba fektet tőkét. A tőkealap olyan feldolgozóipari vállalkozások finanszírozását szolgálja, amelyeknek fejlesztési céljaik eléréséhez hitelfinanszírozások és vissza nem térítendő támogatások mellett, tőkeági finanszírozásra is szükségük van. A tőkebefektetés célja a kedvezményezett vállalkozások fejlesztési elképzelései megvalósításának, piacra lépésének, üzleti terjeszkedésének finanszírozása.

Az „Intelligens szakosodási kockázati tőkeprogram” keretösszege 70 milliárd forint, az azonos című, a Közép-magyarországi régió területén elérhető program keretösszege 5,49 milliárd forint. A két tőkeprogram célja az innovatív termékkel, vagy szolgáltatással rendelkező kis-, és középvállalkozások terjeszkedésének, növekedésének segítése kockázati tőkejuttatással. A tőkeprogram segítségével megerősödik az ún. hazai innovációs ökoszisztéma. A megcélzott mikro-kis- és középvállalkozásoknak, mint végső kedvezményezetteknek kutatás-fejlesztési, vagy innovációs tevékenységeket is kell vállalniuk. A vállalkozások 200-1500 millió Ft értéksávban kaphatnak tőkebefektetést.

A „Specializált seed és pre-seed befektetési tőkealap induló IKT vállalkozások számára új ötletekhez, új piacra lépéshez kockázati tőkeprogram” keretösszege 5,1 milliárd forint.

A cégek inkubációs (pre-seed), magvető (seed), és induló (start-up) szakaszaira fókuszáló, a hazai versenyképes IKT szektor fejlesztésére irányuló program célja, hogy a korai életszakaszok egyikében, nagy növekedési lehetőségekkel rendelkező infokommunikációs vállalkozások tőketámogatás segítségével ötletek megvalósítása révén, új digitális termékeket vagy szolgáltatásokat vezessenek be a hazai és preferáltan a nemzetközi piacra. –ismertette az államtitkár.

(NGM)