Több mint 4 milliárd forintot nyert el belterületi csapadékvíz-gazdálkodásuk fejlesztésére, korszerűsítésére 26 Pest megyei önkormányzat - mondta el Rákossy Balázs, a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) európai uniós források felhasználásáért felelős államtitkára az MTI-nek.

Hozzátette: a kormány Pest megye fejlesztését szolgáló programjának negyedik felhívására jelentős volt a túligénylés, így a tárca az eredeti támogatási keretösszeget 230 millió forinttal emelte meg.

Rákossy Balázs ismertette: a felszíni csapadékvíz-elvezetés létesítményeinek fejlesztésére irányuló pályázat célja, hogy elősegítse a csapadékvizek rendezett és károk nélküli elvezetését vagy helyben hasznosítását, a települések árvíz-, belvíz- és helyi vízkár-veszélyeztetettségének csökkentését.

A pályázaton elnyerhető támogatás hozzájárul ahhoz, hogy a további környezeti káresemények megelőzése érdekében tovább bővüljön, korszerűsödjön Pest megye településeinek önkormányzati tulajdonú belterületi csapadékvíz-elvezetési, csapadékvíz-gazdálkodási rendszere, a belterületen áthúzódó vízfolyásokat és belvízcsatornákat, belvízelvezető rendszereket rendezzék.

Közölte: az igényelhető legmagasabb támogatási összeg 300 millió forint volt. A pályázati felhívásra ötven pályázat érkezett be. Az államtitkár kiemelte: a jelentős túligényre és a megalapozott szükségletekre tekintettel az NGM az eredeti támogatási keretösszeget megemelte 230 millió forinttal.

A megemelt keretből 26 Pest megyei településen javul, fejlődik a csapadékvíz-elvezetés rendszere, lehetővé téve mintegy 60 kilométeren a csapadékvíz-elvezető árkok állapotának javítását.

Rákossy Balázs elmondta: ezek a beruházások a hirtelen lehulló sok csapadék miatti károk megelőzésében rendkívül fontosak. Emellett közel 4700 köbméternyi új víztározót építenek és 14 300 köbméternyi meglévő tározót is felújítanak idén és jövőre.

A döntés rögzíti a támogatás fő stratégiai fejlesztési irányait, köztük a települések infrastrukturális ellátottságának javítását, amelynek keretében tavaly június végén tette közzé a nemzetgazdasági tárca a pályázati felhívást 4 milliárd forint keretösszeggel.

Az államtitkár emlékeztetett: Pest megye most a fővárossal együtt a Közép-Magyarország régióhoz tartozik, amely az uniós besorolás szerint fejlett régiónak számít - Budapest átlagnál magasabb fejlettségi mutatói miatt -, és ezért az ország más részeihez képest jóval kevesebb uniós támogatáshoz juthat. Ennek ellensúlyozására a kormány a Pest megyei önkormányzatok és vállalkozások fejlesztéseire 2016 és 2021 között 80 milliárd forintos célzott, hazai költségvetési forrás biztosításáról döntött.

(MTI)