Az Európai Unió ellátásbiztonságának javítása érdekében Magyarország szorgalmazza az önkéntes regionális együttműködést, amelynek keretében lehetővé válna többek között a regionális földgáztárolás optimalizálása és az energiahordozók központilag koordinált beszerzése – mondta Aradszki András államtitkár az Európai Unió energiaügyi és klímavédelmi minisztereinek 2014. október 5‒6. között megrendezett informális találkozóján, Milánóban.

A találkozó keretében az egyes tagállamok miniszterei megvitathatták az Európai Uniónak az energiabiztonsággal, a belső energiapiac kiteljesítésével és az EU 2030-as klíma és energia keretével kapcsolatos javaslatait. A tanácskozást megelőzően találkozót tartottak a Visegrádi Együttműködés országai, ahol egyeztették a miniszteri találkozó napirendi pontjaival kapcsolatos álláspontjaikat.

Az energiabiztonságra vonatkozó tervezetben az Európai Bizottság összegzi a szükséges rövid- és középtávú intézkedéseket, amelyek finomhangolásánál alapul szolgáltak a Bizottság és a tagállamok javaslatai. A rövid távú tervek között szerepel a földgázellátás biztonságának megőrzését szolgáló intézkedésekkel kapcsolatos határidő következetes betartása, a jelentős eredményeket felmutató Gáz Koordinációs Munkacsoport munkájának folytatása, valamint a transz-európai energiaipari infrastruktúrákról szóló rendelet gyors végrehajtása, mely fontos szerepet játszik abban, hogy 2015-re megszűnjön a tagállamok energiaszegénysége. A középtávú intézkedések közül kiemelendő a megújuló energiaforrások részarányának növelése, az Unió olajfüggőségének csökkentése (különös tekintettel a közlekedésre), az EU belső energiapiaci és versenyjogi szabályai érvényesülésének biztosítása és a Déli Gázfolyosó megnyitása, mely forrásdiverzifikációs útvonalként szolgál Európa és a Balkán számára.

Aradszki András energiaügyért felelős államtitkár hozzászólásában felhívta a figyelmet arra, hogy az energiabiztonság megteremtése a legsürgetőbb uniós feladat, ezért prioritást kell biztosítani számára. Az uniós energiapolitikának hozzá kell járulnia Európa energiafüggőségének csökkentéséhez a külső források és az útvonalak diverzifikálásával és az infrastrukturális kapcsolatok hiányának felszámolásával. E célok megvalósításához szükséges, hogy az egyes tagországok saját hatáskörben rendelkezhessenek energiamixük kialakításáról, ezzel is garantálva polgáraik számára az ellátás biztonságát.

A belső energiapiaci csomag tervezetét illetően Aradszki András elmondta: a teljesen integrált energiapiac hozzájárul ugyan az Unió legfőbb energetikai célkitűzéseihez, ám szem előtt kell tartanunk, hogy a tagállamok eltérő adottságai különböző megoldásokat és eszközöket igényelnek. A belső energiapiac kiterjesztéséhez a tagállamok sajátosságainak megfelelő, folyamatosan bővülő együttműködések szolgálhatnak alapul.

A 2030-as klíma- energiapolitikai keret célszámainak meghatározásánál is ügyelnünk kell arra, hogy érvényesüljenek az ellátásbiztonság fokozásának kritériumai, ennél fogva a nemzeti energiapolitikai tervezésnek tagállami hatáskörben kell maradnia – mondta az energiaügyért felelős államtitkár.

(Nemzeti Fejlesztési Minisztérium, Kommunikációs Főosztály)