Irányadó vitát folytattak az Európai Energiabiztonsági Stratégia kapcsán az ellátásbiztonság kérdéseiről, és elfogadták az Energiaunió megvalósításáról szóló, a fogyasztók helyzetének megerősítését és az energiaágazatba irányuló beruházások ösztönzését célzó következtetéseket az Energia Tanács 2015. június 8-i ülésén, Luxembourgban.

A tagállamok képviselői a tanácsülésen megvitatták az Európai Bizottság Európai Energiabiztonsági Stratégia című közleménye kapcsán az ellátásbiztonság kérdéseit. Az irányadó vita elsősorban arra fókuszált, hogy mely intézkedéseket kellene uniós szinten jelentősen javítani az ellátás biztonságának megerősítéséhez, illetve hogy mi lenne a legmegfelelőbb módja annak, hogy egyensúlyt és szinergiát lehessen biztosítani az uniós energiaellátás biztonságát célzó különböző eszközök között.

Az Energiaunió megvalósításáról a tanácsülésen elfogadott következtetések összegzik az elmúlt hónapok energetikai tárgyú, uniós szintű eszmecseréinek megállapításait, többek között a regionális együttműködés jelentőségét, a belső piac teljes megvalósításához még hiányzó infrastruktúra kiépítésének fontosságát hangsúlyozzák. Elismerik az energiapolitikai eszközök alkalmazhatóságát a védendő fogyasztók helyzetének kezelésében, a biztonságos és fenntartható alacsony szén-dioxid-kibocsátású technológiák elengedhetetlen szerepét az energiatermelésben.

Aradszki András energiaügyért felelős államtitkár hozzászólásában az ellátásbiztonság kapcsán a forrás- és útvonal-diverzifikáció, valamint az infrastrukturális beruházások létrehozásának fontossága mellett érvelt. Ehhez nélkülözhetetlenek azok az összeköttetések, projektek, amelyek lehetővé tennék, hogy Közép-Kelet-Európa új forrásokhoz jusson. Emellett kiemelte a földgáztárolók meghatározó szerepét az ellátásbiztonság garantálásában.

Magyarország jelentős tárolói kapacitással rendelkezik, amelynek optimális, régiós kihasználása érdekében fontos az erre vonatkozó európai stratégia kialakítása – mondta az államtitkár.

Az Energiaunióról szóló következtetéseket illetően Aradszki András elmondta: Magyarország egyetért azzal a megközelítéssel, hogy az Energiaunió megvalósításakor elsősorban a fogyasztók érdekeit és az infrastruktúra fejlesztését szolgáló beruházások ösztönzését kell szem előtt tartani. A hiányzó infrastruktúra-összeköttetések megvalósítása az integrált belső piac létrehozásának és a fogyasztók számára megfizethető, versenyképes árú energia biztosításának alapfeltétele.

Az energiarendszer dekarbonizációja érdekében az Európai Uniónak olyan technológia-semleges stratégiát kell kialakítania, amely nemcsak a megújuló energiaforrások alkalmazását, hanem más alacsony szén-dioxid-kibocsátású technológiák fejlesztését is támogatja – hangsúlyozta.

Az ülést megelőző estén a V4 tagállamok képviselői megbeszélést folytattak a tanácsülés napirendi pontjairól, a szlovák V4 elnökség eredményeiről, a V4 Gáz Fórum munkájáról és a soron következő cseh V4 elnökség prioritásairól.

(Nemzeti Fejlesztési Minisztérium, Kommunikációs Főosztály)