Az Energiaunió stratégiájának végrehajtása során elsődleges célként szükséges kezelni az energiaellátás biztonsága és a megfizethető energiaárak kérdéseit, amely elvárásoknak párhuzamosan kell teljesülniük – emelte ki Aradszki András energiaügyért felelős államtitkár a 9. Közép-európai Energia Konferencián 2015. november 23-án, Pozsonyban.
Az államtitkár további közép-európai földgázalapú infrastrukturális fejlesztések megvalósítását szorgalmazta, amelyek az állami rendszerek összekapcsolásán túl új földgázforrások előtt nyitnak utat, versenyhelyzetet teremtve közöttük. Kifejtette: az Energiaunió végrehajtása során indokolt figyelemmel lenni a meglévő regionális és országspecifikus különbségekre. Az Energiaunió kormányzását kizárólag a jól működő regionális együttműködési mechanizmusokra és a tagállamok szuverenitásának, a nemzeti energiamix önálló meghatározása jogának tiszteletben tartására érdemes alapozni.
Aradszki András elmondta, hogy Magyarország a 2020-ra szóló 10 százalékos uniós célkitűzést már most felülteljesítve 50 százalékos összekapcsoltsággal rendelkezik a szomszédos országok villamosenergia-rendszereivel. A magyar érdek, hogy az Energiaunió a források és útvonalak diverzifikációjával enyhítse az egy beszállítótól való függőséget, fokozza a versenyt, ezzel biztosítva megfizethető energiaárakat a háztartások és a vállalkozások számára is. Összehangolt regionális megoldásokkal a közösségi célok elérhetők, az infrastruktúra-fejlesztések megvalósíthatók, megfelelő piaci feltételek teremthetők és elháríthatóak lesznek a hálózatokhoz és piacokhoz való hozzáférést akadályozó tényezők – hangsúlyozta az államtitkár.
Aradszki András aláhúzta a regionális együttműködés, és különösen a V4-partnerség jelentőségét, méltatta a soros cseh elnökség munkáját. A szolidaritáson alapuló együttműködés és az infrastruktúra-fejlesztések elősegítik a végfogyasztói árak stabilitását, a beszállítói árak közti versenyt, az energiaforrások és -útvonalak diverzifikációját, összességében az energiaellátás biztonságának erősítését – mondta.
Részben a visegrádi országok sikeres együttműködésének eredményeként születhetett meg a közép-kelet-európai fejlesztési igényeket tükröző kiemelt európai érdekű energia projektlista (PCI). Az államtitkár kiemelte az Észak-Dél Földgázfolyosó létrehozását szolgáló projekteket, amelyek a földgáz – köztük az LNG – észak-dél irányú szállítását teszik lehetővé a Balti-tengertől az Adriai-tengerig. Magyarország hathatósan járult hozzá a közép-európai régió gázellátás-biztonságát szolgáló földgázfolyosó működéséhez, hiszen idén júliusban megkezdhette kereskedelmi üzemét a magyar–szlovák határkeresztező földgázvezeték. A magyar fél a magyar–horvát összekötő földgázvezeték kétirányúsítása érdekében is jelentős erőfeszítéseket tett – zárta gondolatait Aradszki András.
A soros cseh V4-elnökség szervezésében zajló, háromnapos Közép-európai Energia Konferencián mások mellett részt vett Andrej Kiska, a Szlovák Köztársaság elnöke és Maroš Šefčovič Energiaunióért felelős biztos, az Európai Bizottság alelnöke is.
(Nemzeti Fejlesztési Minisztérium, Kommunikációs Főosztály)