Szakértői és intézményei révén Magyarország a jövőben is támogatni kívánja a nukleáris technológia békés célú, biztonságos alkalmazását érintő nemzetközi együttműködéseket és felügyeleti tevékenységeket – hangsúlyozta Aradszki András, a magyar delegáció vezetőjeként a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség (NAÜ) 2016. szeptember 26–30. között zajló jubileumi, 60. közgyűlésén Bécsben.
A Nemzeti Fejlesztési Minisztérium energiaügyért felelős államtitkára felszólalásában elmondta, hogy a kormány az atomenergia hosszú távú, meghatározó szerepével számol a hazai energiaellátásban Kiemelte: a hazai nukleáris kapacitás fenntartása erősíti az ellátásbiztonságot, továbbá megfizethető áron biztosít tiszta energiát a magyar fogyasztóknak. Az atomenergia – mint megbízható és alacsony szén-dioxid kibocsátású villamosenergia-termelési technológia – az éghajlatváltozás elleni globális küzdelem szempontjából is egyre nagyobb értéket képvisel.
Magyarország az atomenergetikai program összes szakaszában nagy hangsúlyt fektet a nukleáris biztonság legmagasabb szintjének fenntartására. Emlékeztetett: idén júniusban zárult le a – magyar kormány kérésére elvégzett –teljes magyar nukleárisbaleset-elhárítási rendszert felülvizsgáló EPREV (Emergency Preparedness Review)-misszió, amely igazolta hazánk nukleáris és sugárvédelmi veszélyhelyzetekre való megfelelő szintű általános felkészültségét.
A nukleáris terrorizmus veszélyére tekintettel Aradszki András a nukleáris védettségi keretrendszer nemzetközi szintű megerősítését és további, felelős fejlesztését szorgalmazta. Az eddigi erőfeszítések eredményei közé sorolta a 2016. évi Nukleáris Védettségi Csúcstalálkozó vállalásait, amelyek elősegítik a védettségi kockázatok globális csökkentését. Ezzel összefüggésben a nemzetközi előírások hazai átültetése, valamint a nemzetközi programokban történő aktív részvétel eredményének tekinthető, hogy a Nukleáris Veszélyeztetettségi Index (NTI) Magyarországot a legjobban felkészült államok között tartja számon.
Az államtitkár ismertette, hogy Magyarország elfogadja és üdvözli a NAÜ döntését, amely szerint a Magyar Tudományos Akadémia Energiatudományi Kutatóközpontja (MTA-EK) a jövőben a NAÜ hivatalos Együttműködő Központja lesz a nukleáris törvényszéki analitika területén. Hozzátette: e fejlemény újabb lehetőség a hazánk és a NAÜ közötti szakmai együttműködés megerősítésére.
Aradszki András felidézte, hogy a magas dúsítású uránkészletek teljes felszámolása érdekében megtett intézkedésekért az Atomok a Békéért (Atoms for Peace Award) elnevezésű díjjal Magyarország újabb nemzetközi elismerést kapott 2016-ban. Emellett idén ünnepelte 25 éves fennállását a magyar Biztosítéki Támogatóprogram, amelynek keretében hazánk – többek között – képzési kapacitás és helyszínek felajánlásával járul hozzá a NAÜ ellenőrképzési programjához, illetve biztosít lehetőséget valós létesítményi körülmények közötti készüléktesztelésre, és -fejlesztésre.
A közgyűlés a NAÜ legnagyobb éves rendezvénye. Az eseményhez kapcsolódó számos szakmai találkozón az atomenergiát alkalmazó különböző területek fejleményeiről és új eredményeiről oszthatják meg tapasztalataikat a résztvevők. Az idei év tematikus kísérőrendezvénye arra a kérdésre fókuszál, miként járul hozzá a nukleáris technológia az ENSZ Fenntartható Fejlődési Céljaihoz.
A 60 éves jubileum alkalmából a közgyűléssel egybekötött kiállításon hazánk külön standdal is megjelenik, ahol – az Országos Atomenergia Hivatal koordinálásával – az MTA-EK, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Nukleáris Technikai Intézete, az MTA Atommagkutató Intézet és az MVM Paksi Atomerőmű Zrt. mutatja be tevékenységét. Magyarország a NAÜ 1957-ben történt megalapítása óta tagja a szervezetnek.
(NFM)