Átadták pénteken a több mint kétmilliárd forintos beruházással korszerűsített tolnai szennyvíztisztító telepet, amely Tolna város és öt környékbeli település szennyvizének kezelését végzi. Hevesi Zoltán Ajtony, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium klímapolitikáért felelős helyettes államtitkára beszédet mondott az európai uniós projekt záró rendezvényen.

Az államtitkár hangsúlyozta, hogy a kormány 2014 és 2020 között továbbra is kiemelten kezeli az ivóvízminőség-javítási és szennyvízkezelési projektek ügyét. Hozzátette: "a cél, hogy a megfelelő ivóvízminőség és szennyvízkezelés az ország teljes területén, az egész lakosság számára elérhetővé váljon”.

Mint mondta, a kormány a Környezetvédelmi és Energiahatékonysági Operatív Program keretében további jelentős pályázati forrást, mintegy 360 milliárd forintot biztosít a fejlesztésekre. A közeljövőben számos beruházás lezárulásával és új beruházások indulásával számolunk, amelyeknek köszönhetően a vízi közmű szektorban csökkennek az üzemeltetési és fenntartási költségek, hatékonyabb rendszerek épülnek ki – jegyezte meg.

A 2 milliárd 80 millió forintos beruházással, 95 százalékos európai uniós támogatás mellett elkészült létesítményt Hevesi Zoltán Ajtony, Horváth István (Fidesz-KDNP), Szekszárd országgyűlési képviselője, Appelshoffer Ágnes, a projekt megvalósítására alakult önkormányzati társulás elnöke és Korcsmár István, a kivitelező Alisca Bau Zrt. vezérigazgatója adta át ünnepélyesen.

A telepet a 2013. júliusban kezdődött kivitelezés során napi 2500 köbméteres kapacitásúra bővítették, biológiai tisztítási technológiát és egy szolár technológiával működő szennyvíziszap-szárítót építettek ki. A projekt részeként 14 kilométer vezetéket fektettek le, amelyből 9 kilométernyi a Dunába vezeti a tisztított szennyvizet.

A munkát az Alisca Bau Zrt., az Euroaszfalt Zrt., valamint az Alisca Bau és a Colas Alterra Zrt. konzorciuma végezte el.

Korcsmár István az átadáson megemlítette, hogy az új technológiának köszönhetően a kibocsátott tisztított szennyvíz szervesanyag-tartalma a határértékek alatt marad, szemben a korábbi helyzettel, amikor az előírásokat meghaladó ammónia, nitrit és nitrát került a Dunába.

A korszerűsített létesítmény Tolna, Fadd, Bogyiszló, Dunaszentgyörgy, Gerjen és Fácánkert szennyvizét tisztítja, a beruházás hat településen mintegy 20 ezer ember életminőségét javítja.

(MTI)