Budapest, 2016. november 17., csütörtök (MTI) - Az év fontos feladata volt a rezsicsökkentés eredményének megtartása - mondta a nemzeti fejlesztési miniszter csütörtökön az Országgyűlés gazdasági bizottságában.

Seszták Miklós közölte: a korábbi évek intézkedéseinek hatására a távhő, a gáz és az áram ára 25 százalékkal mérséklődött. Éves meghallgatásán a miniszter emlékeztetett: a rezsicsökkentéssel egy háztartás évente mintegy 110 ezer forintot takarít meg, és ez olyan vívmány, amelynek megvédésére a következő években is lehetősége lesz a magyar kormánynak.

Kép letöltéseFotó: Pongrátz Anita/NFM

Seszták Miklós hangsúlyozta: a kormány felkészült a télre, a tározókba több gáz van betárolva, mint amennyit az ország az előző télen elfogyasztott. Nem látszik gázszállítási probléma, de ha bármi történne, akkor is minden fűtési és ipari gázigényt ki tud szolgálni az ország - mondta.

A nemzeti fejlesztési miniszter szólt arról is, hogy az idén nyáron tíz bányászati koncessziós pályázatot tettek közzé, a jelentkezések értékelése zajlik. Megjegyezte, 2013 óta 28 felhívást tettek közzé, 17 területre kötöttek szerződést, ami 6,37 milliárd bevételt hozott az állami költségvetésnek. A Környezeti és energiahatékonysági operatív programmal (Kehop) kapcsolatban felhívta a figyelmet arra, hogy 2016-ban 10 milliárd forintot hirdettek meg a közép-magyarországi régió önkormányzatai számára energiakorszerűsítésre és napelemes rendszer kiépítésére.

Seszták Miklós kitért arra, hogy a szemétszállítást 2016. április elsején átalakították, enélkül Magyarország európai uniós kötelezettségét nem tudná teljesíteni. A nemzeti fejlesztési miniszter elmondta, hogy a tárca felügyelete alá tartozó, lakosságot érintő Otthon melege programban 2014 óta 25 milliárd forint keretösszeget már a lezárt pályázatok révén felhasználtak, 85 ezer háztartásnak segítettek az energiahatékonyság javításában. Az idén a családi házak korszerűsítésére és a hűtőgépcserére 50 ezer háztartás pályázott.

Kép letöltéseFotó: Pongrátz Anita/NFM

A fejlesztési miniszter beszámolt arról is, a kormány vállalta, hogy 2018-ig - 2020 helyett - minden magyar háztartásba másodpercenként 30 megabites internetelérést tesz lehetővé, ez 60 milliárd forintos fejlesztéssel valósul meg, és mintegy 400 ezer háztartást érint. A fejlesztés egy részét piaci szereplők valósítják meg saját beruházás révén, másik részét a magyar kormány európai uniós forrásból biztosítja.

A szaktárca vezetője elmondta: a fogyasztóvédelmi törvény és jogszabályok módosítása révén egyre inkább visszaszorulnak az árubemutatókon tapasztalt visszaélések, illetve a békéltető testületeknél jelentősen emelkedtek az egyezséggel zárult ügyek száma. Közölte, 2017-től a Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság beolvad a Nemzeti Fejlesztési Minisztériumba.

Seszták Miklós kiemelte, a közlekedéspolitikában kiszámítható, tervezhető, finanszírozható projekteket kívánnak megvalósítani, 2020-ig 400 milliárd forint hazai költségvetési forrást szánnak a közútkezelőnek, az összeg egyebek mellett lehetővé teszi az alsóbb rendű utak karbantartását, korszerűsítését is, amelyre uniós forrás nem áll rendelkezésre. Hozzátette: a 2020-ig rendelkezésre álló uniós közlekedési fejlesztési forrásból ez év márciusáig 1200 milliárd forintot hirdettek meg, a pénzből átlátható, tervezhető programokat lehet megvalósítani.

Kép letöltéseFotó: Pongrátz Anita/NFM

A miniszter beszámolt arról is, hogy a Szerencsejáték Zrt. a tervek szerint az idén 90 milliárd forintot fizet be a költségvetésbe, a MVM-csoportnál is magas árbevétel várható, a Rába-csoport 2016. első fél évi konszolidált árbevétele pedig elérte a 21 milliárd forintot.

A nemzeti eszközkezelőhöz 2016. augusztus 31-éig 37 230 ingatlan-felajánlás érkezett, ebből 25 633 ingatlant megvásároltak, a programmal 152 ezer ember lakhatását biztosította a magyar kormány - mondta Seszták Miklós.

A miniszter elmondta, hogy az állami ipari parkok fejlesztésére és üzemeltetésére piaci alapon működő társaságot hoztak létre, a kormány három év alatt több mint 1 millió négyzetméter ilyen típusú ipari létesítmény létrehozását kívánja támogatni különböző programok révén.

Sikerként értékelte a tárcavezető, hogy a direkt uniós források lehívását segítő Magyar Fejlesztési Központ szolgáltatását több mint ezer vállalkozás kérte.

Tóth Csaba szocialista képviselő és Z.Kárpát Dániel jobbikos képviselő az M3-as metró felújításáról, illetve műszaki állapotáról érdeklődött. Válaszában a miniszter közölte: az M3-as metró felújítása nem tartozik tárcájához, fővárosi kompetencia.

(MTI)