A vállalkozókkal közösen dolgozunk azon, hogy a fogyasztók minél elégedettebben távozzanak a vásárlásaik után – jelentette ki Koszorús László fogyasztóvédelemért felelős helyettes államtitkár a karácsonyt megelőző hatósági ellenőrzések és az erről szóló konzultációk megkezdése alkalmából.
A Nemzeti Fejlesztési Minisztérium közreműködésével a Csongrád Megyei Kormányhivatal négy hatóság bevonásával elsőként 2014. november 25-én, Szegeden ad előzetes tájékoztatást a vállalkozóknak arról, mire terjed ki az idei ellenőrzés.
Az előző évek ünnepi időszakához hasonlóan az árusok idén is számíthatnak a fogyasztóvédelmi-, az élelmiszer-biztonsági ellenőrök, a vám és pénzügyőrök megjelenésére standjaikon, boltjaikban. A fogyasztóvédelemben alkalmazott új szemlélet alapján a hatóságok célja a büntetés helyett elsősorban az, hogy felhívják az eladók figyelmét az értékesítésre vonatkozó jogszabályok betartására – közölte Koszorús László.
A korábbi inzultáló helyett a fogyasztóvédelmi tevékenység konzultáló jellegét kívánjuk erősíteni, és szorosabbra fűzni az állam, a fogyasztók és a vállalkozók közötti kapcsolatot. A közös cél, hogy a fogyasztók elégedettek legyenek, szívesen vásároljanak, az árusok és a szolgáltatók pedig továbbra is a gazdaság fontos láncszemeiként működhessenek – közölte Koszorús László.
A helyettes államtitkár felidézte, az Országgyűlés az előző ciklusban elfogadta azt a szabályt, mely szerint a kis- és középvállalkozások esetében – ha a jogsértés súlya egyéb szankciót nem indokol, és a hibát gyorsan ki is javítják – a hatóság munkatársai elsősorban a kötelezés és a figyelmeztetés eszközével élnek, hiszen a legfontosabb feladat a kereskedők jogkövető magatartásra való ösztönzése. A jogszabályi követelményeknek mindenben megfelelő vállalkozások természetesen felkerülhetnek a Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság pozitív listájára, amelyen jelenleg csaknem 2500 cég szerepel.
A Csongrád Megyei Kormányhivatal szervezésében megvalósuló eseményen a Fogyasztóvédelmi Hatóság, az Élelmiszerlánc-biztonsági és Állategészségügyi Igazgatóság, a Munkavédelmi és Munkaügyi Szakigazgatási Szerv, és társhatóságként a Nemzeti Adó- és Vámhivatal munkatársai adnak előzetes tájékoztatást a várható ellenőrzésekről. A fórumon a rövid előadások után lehetőség van a szakmák szerinti konzultációra, az érdeklődök választ kaphatnak a jogszabályok helyes értelmezését firtató kérdéseikre.
A helyettes államtitkár elmondta: a tájékoztatók elősegítik, hogy közvetlenebbé váljon az érintettek közötti kapcsolat, és a vállalkozók ne csak egy-egy büntetési eljárás során találkozzanak a hatóság embereivel.
(Nemzeti Fejlesztési Minisztérium, Kommunikációs Főosztály)