2017-ben is meghaladta a kétszázat a közlekedési-környezetvédelmi szemléletformáló kampányhoz csatlakozó hazai önkormányzatok száma. Az Európai Mobilitási Hét idei, Közös út, közös jövő mottójához híven a környezettudatos közlekedésről szólnak a szeptember 16-22. között, országszerte megrendezett programok.
„A szolgáltatási színvonal folyamatos fejlesztése mellett a hatékony és eredményes szemléletformálás segítheti leginkább a környezetkímélő közlekedési módok térnyerését. Az Európai Mobilitási Hét és az Autómentes Nap ezt az üzenetet hivatott eljuttatni Abodtól Zircig az ország minden részébe” – mondta Homolya Róbert közlekedéspolitikáért felelős államtitkár az országos kampány Andrássy úti nyitó eseményén, az Európai Mobilitási Hét családi hétvégéjén.
A Mobilitási Hétvégére lezárt Andrássy utat Dabóczi Kálmán, a Budapesti Közlekedési Központ (BKK) vezérigazgatója egy felkiáltójelhez hasonlította, amely egyrészt figyelmeztet arra, hogy egyetlen Földünk van véges, ezért megóvásra szoruló erőforráskészlettel, másrészt pedig közös cselekvésre szólít fel. „Az együttműködésnek nincs alternatívája, és szeretnénk megmutatni azt, hogy a főváros ebben élen jár” – mondta el megnyitó beszédében, hangsúlyozva: Budapest jelentős erőfeszítéseket tesz az elektromobilitásért és a környezet védelméért, azért, hogy a fővárost a fenntartható és környezetkímélő közlekedés jellemezze.
Csépke András, a MÁV-START Zrt. vezérigazgatója a magyarországi vasúti közlekedés hazai és uniós forrásokból finanszírozott elmúlt évekbeli fejlesztéseire hívta fel a figyelmet, kiemelve a már 123 darabos, FLIRT-motorvonatból álló flottát, az egyre gyorsabb ütemben megújuló járműparkot és vasútállomásokat, szolgáltatásokat.
Kovács Antal, az MVM Paksi Atomerőmű Zrt. kommunikációs igazgatója az elektromobilitás fontosságáról beszélve kiemelte: kulcskérdés, milyen forrásból állítjuk elő az elektromos áramot. „Egyértelmű, hogy az atomenergia és a megújuló energia együtt képes ezt a feladatot beteljesíteni.”
A résztvevő hazai önkormányzatok száma nemzetközi összevetésben is magasnak tekinthető, Magyarország mintegy 50 ország versenyében az elmúlt években kibérelte a dobogó harmadik fokát. A csatlakozó helyhatóságok és programjaik elérhetőek a http://www.mobilityweek.eu/2017-participants oldalon. A Nemzeti Fejlesztési Minisztérium a programsorozat nemzeti koordinátoraként 70 millió forint vissza nem térítendő támogatással járult hozzá 175 település programjaihoz, az Európai Mobilitási Hét és az Autómentes Nap megtartásához.
A 2002 óta minden szeptemberben megrendezett Európai Mobilitási Hét és Autómentes Nap egyre több emberhez juttatja el a környezetbarát közlekedés üzenetét. A programsorozat célja, hogy az önkormányzatokat fenntartható közlekedési intézkedések bevezetésére, a lakosságot pedig az autózás helyett a közösségi közlekedési eszközök használatára, kerékpározásra, gyaloglásra ösztönözze.
(Nemzeti Fejlesztési Minisztérium Kommunikációs Főosztály; Budapesti Közlekedési Központ)