Népszerűnek és hasznosnak bizonyult a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium által 2016 tavaszán több mint 800 járművezető számára biztosított ingyenes lehetőség a vezetői ismeretek és képességek fejlesztésére – foglalta össze a pilotprogram tanulságait Mosóczi László közlekedésért felelős helyettes államtitkár 2016. június 21-én, Zsámbékon.

A közúti közlekedési balesetek kiváltó okai között kimagasló arányban van jelen az emberi hiba. Tízből kilenc közlekedési balesetnél játszik közbe a sofőrök hibás magatartása, leggyakrabban a sebesség helytelen megválasztása. Tíz bekövetkezett esemény közül hatnál elsődleges baleseti okként azonosítható be az emberi hiba. Sok más körülmény mellett (figyelmetlenség, fáradtság stb.) gyakran a vezetéstechnikai ismeretek hiánya vezet veszélyhelyzetek kialakulásához, vagy teszi elkerülhetetlenné a balesetet.

Kép letöltéseFotó: Iró zoltán, NKH

A Nemzeti Fejlesztési Minisztérium a 2014-2016. évi Közúti Közlekedésbiztonsági Akcióprogram és 2015-2016. évi Intézkedési Terve keretében hirdetett „Jól Vezess – Vezetéstechnikai tréningprogram” címmel pályázatot 2016 februárjában. A tréningekre öt járműkategóriában (motorkerékpár, személygépkocsi, teherautó vagy nehézpótkocsi, autóbusz, ADR (veszélyes áruk szállítása)) lehetett jelentkezni. A speciális közlekedésbiztonsági oktatásokat korcsoportokhoz és fő kockázati tényezőkhöz igazodva alakították ki.

Kép letöltéseFotó: Iró zoltán, NKH

Az érdeklődés meghaladta az előzetes várakozásokat: a motorosok és autósok számára biztosított helyek a regisztráció megnyitása után másfél órán belül maradéktalanul beteltek. A személygépkocsis képzésnél a háromszáz részvevőn túl további több mint 3400 járművezető regisztrált a várólistára. A 100 sikeresen próbálkozó mellett 840 fő jelezte igényét a motorkerékpáros tréninglehetőségre.

Kép letöltéseFotó: Iró zoltán, NKH

Mosóczi László elmondta: „A megkérdezett résztvevők hasznosnak találták a képzést, a Közlekedéstudományi Intézet adatfelvétele alapján a tréning elején mért teljesítményük a végére átlagosan 23 százalékkal javult. A pilotprogram tehát nemcsak népszerű, hanem közlekedésszakmai szempontból is sikeresnek tekinthető. A fejlesztési tárca a Jól Vezess őszi folytatását tervezi várhatóan kibővített résztvevői létszámmal” – tette hozzá a helyettes államtitkár.

A Jól Vezess – Vezetéstechnikai tréningprogram együttműködő partnerei a BKK – Budapesti Közlekedési Központ Zrt., a BKV – Budapesti Közlekedési Zrt., a Drivingcamp Hungary – EMKK Első Magyar Zrt., a Horváth Rudolf Intertransport Kft., a Hungaroring Sport Zrt. és a Groupama Tanpálya, a KTI Közlekedéstudományi Intézet Nonprofit Kft, a NiT Hungary – Magánvállalkozók Nemzeti Fuvarozó Ipartestülete, a SPEEDWORLD Hungary Kft., a Trélog Kft., a VT-ARRIVA Személyszállító és Szolgáltató Kft. és a Waberer’s International Nyrt. voltak.

(Nemzeti Fejlesztési Minisztérium; Kommunikációs Főosztály)